Ocena brak

Róża wielokwiatowa "The Fairy"

Autor /Eliasz Dodano /24.01.2012

Ta wspaniała róża należy do najbardziej żywotnych roślin tego rodzaju. W odpowiednich warunkach często osiąga wysokość większą niż podawana w literaturze, więc należy zapewnić jej sporo przestrzeni. Niektóre z łodyg kwiatowych mogą osiągnąć długość 90 cm, dlatego roślina ta nie nadaje się do małej doniczki, a raczej na grządkę, w grupie jako żywopłot lub do donicy pokaźnych rozmiarów. Róże tego typu są bardzo odporne i wytrzymują najsroższe zimy. W odróżnieniu od innych róż wytwarzają kwiaty zarówno na starym, jak i na tegorocznym przyroście, dzięki czemu okres kwitnienia jest dłuższy. Odmiana 'The Fairy' wydaje w okresie od późnego lata aż do jesieni mnóstwo gęsto rosnących, niebieskawo różowych, pełnych kwiatów. Niestety róża ta nie pachnie.

Róża 'The Fairy' jest w pełni odporna na mróz; rośliny na rabatach kwiatowych wytrzymują temperatury do -15°C. Okazy w pojemnikach również powinny przetrwać zimę, ale jeśli doniczki są małe, ziemia zbyt mokra lub zima jest bardzo ostra, ich zdolność przeżycia zmniejsza się. Róża ta nie nadaje się do uprawy w pomieszczeniu.

Uprawiamy w bezpośrednim słońcu, by kwitnienie było najobfitsze.

Podlewamy różę obficie przez cały okres wzrostu, gdy tylko wyschnie powierzchnia podłoża. W zimie podajemy tylko tyle wody, by roślina przeżyła i w tym okresie nie przelewamy.

Ponieważ roślina uprawiana jest na dworze, nie potrzebuje zwiększonej wilgotności.

Nawozimy, co miesiąc od początku wiosny, odżywką do róż. Stosujemy ją tylko do końca września.

Ponieważ jest to jedna z bardziej ekspansywnych róż, przesadzanie każdego roku okazów doniczkowych może być trudne. Lepiej uprawiać roślinę w łatwo przepuszczalnej ziemi gliniastej i każdej wiosny zmieniać górną warstwę podłoża. Przesadzamy po 3-4 latach. Rośliny na dobrze nawożonych rabatach powinny przetrwać wiele lat.

Po ukorzenieniu różę należy umiejętnie przycinać, by utrzymać rośliny w ryzach. Wiosną skracamy wszelkie nadmiernie przyrośnięte zeszłego lata pędy o nie więcej niż 1/3 długości. W miarę jak postępuje kwitnienie, usuwamy zwiędłe kwiaty poprzez przycięcie każdej łodygi do najbliższego pąka skierowanego na zewnątrz.

GDY ZAUWAŻYSZ

Szkodniki i choroby Róże wielokwiatowe są podatne na atak tych samych szkodników i chorób, co ich większe krewne. Mszyce, przędziorek, plamistość i rdza - wszystkie te problemy mogą pojawiać się niemal w ciągu jednej nocy, dlatego należy rozważyć zastosowanie zabiegów zapobiegawczych. Podajemy uniwersalny środek ochronny dla róż, co miesiąc, przez cały okres wzrostu.

Podobne prace

Do góry