Ocena brak

Róża miniaturowa

Autor /OswaldxD Dodano /23.01.2012

Istnieje ponad dwieście odmian miniaturowej róży, których wysokość waha się od 10 do 45 cm, a przeciętnie jest to 30 cm. Dostępne są także róże karłowate, na łodydze długości 25-35 cm - idealne jako rośliny doniczkowe na krótki czas. Można je kupić w pełni okresu kwitnienia przez większą część roku. Okazy kwitnące zimą będą mogły rosnąć na zewnątrz w następnym roku, kiedy to powrócą do swego normalnego czasu kwitnienia. Można posadzić je w ogrodzie, gdy minie już niebezpieczeństwo mrozów. Do następnej zimy rośliny uodpornią się na tyle, by dobrze znieść niskie temperatury. W ogrodzie długo kwitnąca miniaturowa róża wydaje maleńkie kwiaty przez całe lato i jesień. Doskonale nadaje się do skrzynki na okno lub do donicy stojącej na tarasie.

Aby roślina zdrowo rosła w pomieszczeniu, zaopewnijmy jej temperatury od 10 do 20°C. Gdy jest chłodniej, kwiaty dłużej się utrzymują. Róża rosnąca w zimnym, północnym ogrodzie może w zimie cierpieć, jeśli pojemnik będzie zbyt mały, by zapewnić jej osłonę przed mrozem. Dlatego należy go owinąć workiem albo zakopać po zam brzeg w ziemi.

Zapewnić dobre światło w pomieszczeniu. Na zewnątrz sadzić w otwartym, słonecznym miejscu.

W okresie wzrostu należy podlewać obficie, sprawdzając, czy otwory odpływowe doniczki nie są zatkane, by nie zalać rośliny. Zimą podlewać bardzo oszczędnie.

W pomieszczeniu należy podwyższyć wilgotność, stawiając doniczkę na tacy z kulkami zatrzymującymi wodę lub mokrym żwirem.

W okresie wzrostu nawozić domowe róże co dwa tygodnie, specjalnym nawozem do róż. Krzewy w ogródku dokarmiajmy od późnej zimy lub wczesnej wiosny co miesiąc, aż do zakończenia okresu wzrostu.

Rośliny w ogrodzie przesadzać co roku na wiosnę do przepuszczalnej ziemi na bazie gliny lub torfu.

Miniaturowe róże należy przycinać na wiosnę, usuwając 2/3 przyrostu z zeszłego roku. Pędy przycinać do zewnętrznych pąków i regularnie usuwać martwe kwiaty

GDY ZAUWAŻYSZ

Choroby Cały czas zwracaj uwagę, czy nie pojawią się mszyce, przędziorki, czarna plamistość, rdza lub mączlik. Przes cały sezon stosuj uniwersalny środek dla róż w spray'u, a w ziemię roślin stojących w domu włóż pałeczki z insektycydem na początku ich okresu wzrostu.

Podobne prace

Do góry