Ocena brak

Róża gęstokolczasta

Autor /Czeslawa Dodano /24.01.2012

Róża gęstokolczasta pochodzi z Europy i Azji. Jest to gęsty, nieduży (osiąga zaledwie 1 metr wysokości) krzew, który w maju i czerwcu pokrywa się kremowobiałymi kwiatami, w środku których widać złociste pręciki. Kwiaty osadzone na sztywnych szypułkach mają 5-6 cm średnicy. Po okresie kwitnienia na roślinie pojawiają się brązowoczerwone owoce w kształcie spłaszczonych kulek. Róża gęstokolczasta ma bardzo dużo różnej długości kolców, które odchylone są ku dołowi. Mimo że roślina kwitnie tylko raz (nie jest remontantką), wygląda ciekawie przez cały sezon, a zawdzięcza to w dużej mierze prawie okrągłym, dwucentymetrowym ząbkowanym liściom. Wielką zaletą róży gęstokolczastej jest to , że stosunkowo rzadko jest atakowana przez szkodniki i choroby.Najładniejsze odmiany to:

  • 'Double Pink' - kwitnie na różowo.

  • 'Grandiflora' - ma dużo większe kwiaty niż roślina macierzysta.

Warto wiedzieć

Róże z nagimi korzeniami należy sadzić jesienią lub wczesną wiosną (III, IV). Róże rosnące w pojemnikach można wysadzać w ciągu całego sezonu - na tę samą głębokość, na jakiej rosły w donicy.

Róża gęstokolczasta lubi miejsca nasłonecznione.

Roślina jest stosunkowo odporna na suszę i gdy się już przyjmie, nie wymaga dodatkowego podlewania.

Lubi gleby próchniczne, przepuszczalne, wilgotne. Krzew jest mrozoodporny i znosi nawet surowe zimy. Jest też wytrzymała na silne wiatry.

Rośliny można przycinać, aby pobudzić do wzrostu nowe odrosty. Mimo że róża gęstokolczasta rośnie raczej umiarkowanie, jej gałęzie mogą stworzyć prawdziwy gąszcz, dlatego trzeba obcinać także wybujałe pędy.

Rozmnażamy z odrostów korzeniowych.

Podobne prace

Do góry