Ocena brak

Róża chińska

Autor /Manfred Dodano /20.01.2012

Hibiskus jest rodzajem z rodziny Malvaceae, obejmującym 150 gatunków. Są to drzewa i krzewy, głównie ze strefy subtropikalnej. W miejscach swego naturalnego występowania są często używane na gęste żywopłoty. Niemal wszystkie gatunki wydają piękne, choć krótko żyjące kwiaty.  Hibiskus został sprowadzony do Europy przez poszukiwaczy roślin w 1713 i do roku 1786 znane były zaledwie 3 odmiany.

Róża chińska, inaczej zwana ketmią lub hibiskusem, to ozdobny tropikalny krzew, który przez cały rok może być hodowany w mieszkaniu. a latem także na zewnątrz. Jej duże, ciemne, wiecznie zielone liście wyróżniają się atrakcyjnym połyskiem, który podkreśla piękno kwiatów obficie porastających krzew od czerwca do września. Delikatne kwiaty, o podobnej do papieru teksturze i charakterystycznej dla tego gatunku karmazynowej barwie płatków, mogą osiągać 12,5 cm rozpiętości. Jej odmiany występują w szerokiej gamie kolorów: od łososiowej do żółtej. Odmiana "Cooperi" ma małe plamki na liściach, w kolorze różowym lub czerwonym, które sprawiają, iż roślina wygląda pięknie przez cały rok. Róża chińska osiąga wysokość nawet 180 cm. Krzewy są długowieczne, a niektóre żyją nawet przez 20 lat.

Róża chińska rośnie najlepiej w warunkach umiarkowanego ciepła. Idealna temperatura w dzień to około 2l°C, a w nocy - od 16 do 18°C. Natomiast temperatura w zimie nie powinna spaść poniżej l3°C.

Ustawiać w miejscu dobrze oświetlonym przez co najmniej cztery godziny dziennie, lecz nie bezpośrednio nasłonecznionym.

Podlewać dość obficie w okresie wzrostu, cały czas utrzymując kompost w stanie wilgotnym. Zimą natomiast podlewać oszczędniej.

Liście należy zwilżać tylko od czasu do czasu, pamiętając, by nie zraszać kwiatów.

Nawozić regularnie co miesiąc, w okresie od czerwca do września,specjalnym nawozem dla roślin doniczkowych.

Używać kompostu na bazie gliny. Przesadzać wiosną przycinając korzenie.

Nagłe opadanie pączków może być spowodowane zmianą miejsca lub temperatury, a także zbyt suchym kompostem lub niewystarczającym nawożeniem.

PRAKTYCZNA RADA

Różę chińską przycinać wczesną wiosną. Po przekwitnięciu skrócić pędy o połowę. Przycinanie korzeni jest ważne, jeśli roślina ma być hodowana w doniczce i by nie osiągnęła zbyt dużego rozmiaru:  

Wyjmij roślinę z doniczki. Pojemnik wyszoruj do czysta 

Zmyj tyle gleby z korzeni rośliny, ile to możliwe.  

Przytniji boki i dolne partie korzeni ostrym nożem, tak by można było dodać 2 do 4 cm świeżego kompostu.  

Przesadź kwiat, ugnieć wokół ziemię i podlej go. 

Przycinaj równomiernie roślinę, pamiętając przy tym, że: usunięcie 25% korzeni wymaga usunięcia 25% gałązek w górnej partii.

COŚ JEST ŹLE

1) Opadanie liści.Latem spowodowane nadmiernym podlewaniem. Pozwól ziemi przeschnąć, potem podlewaj oszczędniej. Zapewnij roślinie dużo świeżego powietrza. Zimą spowodowane zbyt niską temperaturą lub zimnymi przeciągami. Postaw roślinę w cieplejszym miejscu i nieco mniej podlewaj.

2) Opadanie pąków.Niedostateczna wilgotność powietrza. Zraszaj codziennie miękką wodą. Zwiększ nieco temperaturę.

3) Drobnienie liści, brak kwitnienia.Roślina potrzebuje dokarmiania.

4) Liście zdeformowane, lepkie, z zielonymi owadami.Mszyce. Opryskaj pyretrum.

5) Roślina więdnie.Zbyt sucho i gorąco. Podlewaj i zraszaj.

Podobne prace

Do góry