Ocena brak

ROŚLINY PUSTYNNE

Autor /pinezka Dodano /05.06.2014

ł. Ja/gr/a (Echinocactus). Sukulcnt o prawic kulistym, żebrowanym pędzie. Wysokość średnio 1.2 m. Kolce powykrzywiane. Z mię-kiszu można otrzymać ponad 1 litr nieco cierpkiego, mlecznego soku. To jedyna rośli na z mlecznym sokiem, której nie należy unikać. Po »>bcięciu górnej części pędu należy rozetrzeć miękisz i wypić płyn. KORZYSTAJ Z IliGO ŻRÓDłA WODY JEDYNIE W OSTATECZNOŚCI.

2.    Opuncja (Opuntia). Sukulcnt o rozgałęzionych pędach, podzielonych na kuliste lub owalne, spłaszczone trzony. Kwiaty żółte lub czerwone. Owoce jajowate, czerwonawe, czasem o skórce pokrytej kolcami. Po obraniu owoce można jeść na surowo. Ml«>dc pędy po obraniu i ugotowaniu także nadają się do spożycia. Z nasion można otrzymać mąkę. Z naciętego pędu wypływa sok nadający się do picia. Pochodzi z Ameryki Północnej, obecnie także w Europie na suchych siedliskach. Bardzo klujący - zachować ostrożność.

3.    Brudnota, zamszyca (Stapelia). Sukulcnt

o mięsistej łodydze, występujący głównie w płd. Afryce. Kwiaty duże. promieniste, przypominające gwiazdę, czasem pokryte włoskami. Dojrzałe kwiaty wydzielają intensywny zapach zgniłego mięsa, pozwalający na łatwe zidentyfikowanie rośliny. Po nacięciu z pędów wypływ a sok nadający się do picia.

4.    Agawa (Agaw). Liście pokaźnej długości, mięsiste, tworzące rozetę, z ostrym kolcem. Kwitnie raz w życiu, wytwarzając wysoki pęd kwiatowy (nawet ponad II) m). na którego szczycie znajdują się kwiaty. Pędy kwiatowe, na których jeszcze nie pojaw iły się kwiaty, są jadalne po ugotowaniu. Występowanie -Afryka. Azja. Europa Południowa, Meksyk, południowe stany USA i częściowo rejon Karaibów. Występuje na stan<jwiskach suchych i umiarkowanie wilgotnych.

5.    Dyniowate (CucuH>itaceae). Występowanie naturalne - pustynia Kalahari, Sahara oraz wschodnie Indie. Obecnie uprawiane na całym świccie. Rośliny pnące lub płożące.

Owoce wielkości pomarańczy. Niedojrzałe owoce jadalne po ugotowaniu, podobnie jak liście. Nasiona można uprażyć nad ogniskiem. Kwiaty jadane n;i surowo. Żucie paków i pędów dostarcza organizmowi wody.

6.    Daktylowiec (Phoaiix dactyłifera). W warunkach naturalnych występuje od Indii do północnej Afryki. Obecnie także w Europie południowej, obu Amerykach. Wysokość do 35 m. Pień zakończony pióropuszem pierzastych liści o długości do 4 m. Owoce owalne, jagody o miąższu bogatym w składniki txl-żywcze. zawierające wewnątrz wydłużoną pestkę. Jadane mi surowo, podobnie jak ukryte między liśćmi ..serce palmowe" - pąk szczytowy. Młode liście jadane po ugotowaniu. Sok z pnia zawiera dużo cukrów.

 

7.    Baobab (Aliansowa). Duże, rozłożyste drzewo o pniu osiągającym 9 m średnicy, niezbyt wysokie. Występowanie - Afryka

i Australia. Sok wypływający z naciętych korzeni nadaje się do picia. Owoce długie, jajowate. o orzeźwiającym smaku. Młode liście bogate w witaminę C. Pędy jednorocznych siewek jadane po ugotowaniu. Nasiona można uprażyć.

8.    Akacja (Acacia). Występowanie - Afryka

i Australia. Drzewa z charakterystyczną pa-rosołowa tą koroną, krzewy lub póikrzewy. Liście skrętoległe. pojedynczo lub p<v dwójnie pierzaste. Kwiaty małe, zebrane w główki albo kłosy, białe, różowe lub żółte. Nacięte korzenie dostarczają soku do picia. Młode liście i pędy jadane po ugotowaniu. Nasiona można u prażyć.

9.    Szarańczyn strąkowy, ccrutonia (Cerato-ma sitiqua). Drzewo wiecznie zielone, o wysokości do 15 m. Występowanie - rejon śródziemnomorski. Sahara, kraju arabskie, Indie. Praktycznie jedyny gatunek drzewa rosnący na Malcie. Liście parzystopierzaste. grube, ciemnozielone. Kwiaty drobne, czerwone. zebrane w groniastc kwiatostany. Owocem jest długi st rąk, ciemnobrązowy, wewnątrz mięsisty, słodkawy, niezbyt smaczny, ale bogaty w substancje odżywcze. Nasiona twarde, brązowe. Można je zemleć i ugotować jako owsiankę. Owoce znane też pod nazw-ą chleba świętojańskiego, ponieważ żywili się nimi mnisi oraz pustelnicy (również św. Jan Chrzciciel).

W rejonach tropikalnych występuje wiele ro&n jadalnych. Jeśli jednak nie znasz się na nich dobrze, pozostań przy palmach„ bambusach i popularnych gatunkach wydających owoce.

 

Podobne prace

Do góry