Ocena brak

Rosja - Informacje ogólne

Autor /Ziutek123 Dodano /29.09.2011

Ważniejsze dane Rosji

Powierzchnia : 17 075 400 km kwadratowych

Ludność : 148 673 000

Stolica : Moskwa ( 8 801 000 )

Ważniejsze miasta :Petersburg ( 5 004 000 ) Nowosybirsk ( 1 446 000 )

Język urzędowy : rosyjski

Najwyższy punkt : Elbrust ( 5642 m )

Religie : Chrześcijanstwo ,Islam

Waluta : rubel

Eksport : gaz ziemny, ropa naftowa, chemikalia, maszyny, drewno, węgiel, żywność .

Ustrój : republika federacyjna

Rosja jest największym pod względem powierzchni , państwem na świecie .

Ma ponad 17 mln km kwadratowych , graniczy z 14 krajami i leży w 8 strefach czasowych .Północna część kraju , o mroźnym klimacie , sięga z koło podbiegunowe północne . Na obszarze Rosji występują rozległe lasy , stepy , a także wysokie góry . Klimat charakteryzuje się długimi , surowymi zimami oraz krótkimi ,gorącymi latami . Na ponad połowy terytorium kraju śnieg leży przez 6 miesięcy , co w znacznym stopniu ogranicza z zasobów przyrody .Bogactwem Rosji są wielkie obszary rolnicze , rozległe lasy złoża ropy naftowej , gazu ziemnego , węgla kamiennego i brunatnego , oraz wiele innych surowców mineralnych . Przez kilka wieków Rosja była ogromnym państwem rządowym , przez władców , zwanych carami . Rewolucja do jakiej doszło 1917 roku obaliła cara i doprowadziła do przejęcia władzy przez bolszewików ( późniejszą Rosyjską Partię Komunistyczną ) .

Rosja stała się republiką federacyjną i w 1922 roku wraz z trzema republikami narodowymi utworzyła Związek Socjalistyczny Republik Radzieckich ( ZSRR ) . Do lat 40 .4 republiki związkowe podzieliły się , tworząc 16 nowych republik 1956 roku Karelofińska ZSRR zmieniła swój status . Po ponat 40 latach zaczęły one dążyć do uzyskania niepodległości . W 1991 Związek Radziecki rozpad się , co było jednoznaczne z upadkiem ustroju komunistycznego . Sieć kolei i dróg kołowych w Rosji jest najgęstsza w części Europejskiej kraju. Im dalej na wschód tym staje się rzadsza . Syberia z wyjątkiem części południowej , niemal pozbawiona jest lini komunikacyjnych . W tej sytuacji masowe ładunki transportowe są w okresie lata rzekami a w zimie po zamarzniętym gruncie i po zlodzonych rzekach . Żegluga śród lądowa odbywa się głównie w dorzeczu Wołgi . Pomimo dostępu do wielu mórz i 2 oceanów Rosjanie mają utrudniony transport morski z powodów klimatycznych ( długi okres Zlodzenia mórz ).

Komunikacja kolejowa i porty lotnicze .

Do największych portów pod względem przeładunków należą :

Noworosyjski nad Morzem Czarnym , Taganrog nad Morzem Azowskim , Nachodka nad Morzem Japońskim i port Murmańsk nad Morzem Barentsa .Ten ostatni chociaż położony poza kołem podbiegunowym jest portem nie zamarzającym . Nad Bałtykiem ważnymi portami są : Petersburg ( zamarzający ) i nie zamarzający Kaliningrad ( dawniej Królewiec ) .Północny szlak morski łączy część Europejską Rosji z portami na wybrzeżu Oceanu Spokojnego . Żegluga na tym szlaku możliwa jest tylko przez 2 - 3 miesiące w roku dzięki lodołamaczom , przedstawiony na poniższym rysunku .

Lodołamacz toruje przejście wśród lodów na Morzu Karskim. W kraju gdzie żeglugę morską i rzeczną utrudnia utrzymująca się przez większą część roku pokrywa lodowa , lodołamacze odgrywają bardzo ważną rolę . W obsłudze ruchu pasażerskiego na tak dużych odległościach największe znaczenie ma transport lotniczy przelot samolotem z Moskwy do Chabarowska , miasta nad Amurem , trwa około 8 godzin , natomiast pociągiem blisko tydzień . Największym węzłem komunikacji krajowej i między narodowej jest Moskwa . Przejazd koleją Transsyberyjską to najdłuższa na świecie podróż pociągiem. Pokonanie 9000 między Moskwą a Władywostokiem trwa około 7 dni .

Podobne prace

Do góry