Ocena brak

Rosiczka

Autor /OswaldxD Dodano /23.01.2012

W sprzedaży jest wiele rosiczek, a spośród nich wszystkich Drosera capensis należy do tych łatwiejszych w uprawie. W odpowiednich warunkach będzie aktywnie rosnąć przez cały rok. Ta owadożerna roślina jest doskonała dla początkującego hodowcy, gdyż jedynym jej wymaganiem jest ustawienie na słonecznym parapecie okiennym. Bladozielone liście tej rośliny są pokryte licznymi, czerwonymi włoskami. Wydzielają one lepki płyn, który w promieniach słońca mieni się wszystkimi kolorami. Ponadto Drosera capensis wydaje bardzo atrakcyjne, różowe kwiaty. Wprawdzie utrzymują się one krótko, ale roślina ma kilka kwiatów przez dość długi okres. W odróżnieniu od większości roślin owadożernych, rosiczka ta ma tylko jeden rodzaj liści. Lepka substancja wytwarzana przez włoski przyciąga i unieruchamia muchy. Liść zwija się, zamykając schwytanego owada w środku i wytwarza soki trawienne, po czym pochłania uzyskane substancje odżywcze. W naturze szczątki owadów są usuwane przez wiatr. Natomiast rośliny stojące w pomieszczeniu można oczyścić, kiedy liść otworzy się, ukazując pozostałości swojego 'posiłku'.

Rosiczka utrzyma się w okresie aktywnego wzrostu tak długo, jak zapewnimy jej odpowiednią temperaturę. Aby przeżyła zimę, wymagane jest minimum 10°C. Nasiona wykiełkują przy około 18°C.

Stawiamy w miejscu maksymalnie nasłonecznionym - idealny jest słoneczny parapet, ale przy zachowaniu odpowiedniej wilgotności. Pamiętajmy, by regularnie obracać doniczkę.

Doniczka powinna być cały czas zanurzona na głębokość około 2,5 cm w wodzie pozbawionej wapnia.

Potrzebna wilgoć jest zapewniona przez sposób podlewania. Jej poziom powinien być wysoki.

Nie wolno nawozić roślin owadożernych. Pokarm uzyskują ze swoich ofiar. Odżywka wywoła zniekształcenia korzeni i liści.

Przesadzamy roślinę na wiosnę, używając półdoniczki i sadząc w mieszance równych części torfu oraz umytego piasku. Nie używamy gotowej ziemi, gdyż potrzeby roślin owadożernych są wyjątkowe. Nasiona wysiewamy na powierzchni wilgotnej mieszanki torfu i posiekanego mchu torfowca.

Liśćmi rosiczki można usuwać mszyce z innych roślin owadożernych. Większość z nich nie toleruje insektycydów.

GDY ZAUWAŻYSZ

Szkodniki i choroby Drosera capensis zwykle nie choruje. Wszelkie uszkodzenie korzeni czy deformacja liści mogą być efektem omyłkowego podania nawozu.

Podobne prace

Do góry