Ocena brak

Ropuszka tyrreńska

Autor /Bill Dodano /12.01.2012

Rodzina ropuszkowate (Discoglossidae)

Wygląd: bardzo podobna do znacznie szerzej rozmieszczonej r. krągłojęzycznej, ale o występowaniu ograniczonym do wysp na Morzu Tyrreńskim. Z uwagi na dużą zmienność osobniczą podstawą pewnego oznaczenia do gatunku jest miejsce pochodzenia okazu. Status tej ropuszki jako odrębnego gatunku jest niepewny i prawdopodobnie najbardziej właściwe byłoby traktowanie jej jako geograficznie izolowanej formy wyspowej ropuszki krągłojęzycznej. Różni się od niej przede wszystkim szerszą głową, mniej wyraźną plamistością grzbietu i brakiem jasnego obrzeżenia plam tworzących barwny deseń. Na środku grzbietu znajduje się przeważnie jasna plama. Samce są nieco większe od samic i mogą osiągać do 9 cm długości, zazwyczaj ropuszki te mierzą tylko 7 cm długości.

W okresie godowym u samca na kciuku i 2. palcu wykształcają się silne, dobrze widoczne czarne modzele.

Występowanie: Sardynia, Korsyka, Monte Christo i Isles d'Hyeres na Morzu Tyrreńskim.

Środowisko: jest podobnie niewybredna w wyborze zbiornika wodnego jak r. krągłojęzyczna, jednak wydaje się, że preferuje niżej położone tereny; w górach sięga do wysokości ok. 1600 m n.p.m.

Tryb życia: aktywna zarówno w dzień, jak i w nocy; przeważnie spotyka się ją bezpośrednio przy brzegu lub w wodzie niewielkiego zbiornika.

Rozród: nie wykazuje żadnych specjalnych wymagań odnośnie temperatury wody i rozra-dza się od wiosny do lata. Skrzek jest składany na roślinach wodnych, a rozwój zarodkowy trwa ok. 10 dni.

Uwagi: ropuszki należą do bardzo pierwotnych płazów bezogonowych, których specjalizacja nie poszła tak daleko, jak w przypadku przedstawicieli innych rodzin.

Podobne prace

Do góry