Ocena brak

Ropuszka krągłojęzyczna

Autor /Bill Dodano /12.01.2012

Okrągły, poduszkowaty język

Rodzina ropuszkowate (Discoglossidae)  

Wygląd: ptaz długości 6-7 cm, bardzo przypomina żabę z rodzaju Rana. Podstawowa barwa ciała ropuszki krągłojęzycznej waha się od jasno- lub ciemnoszarej, brązowawej, oliwkowej lub żółtawej do czerwonawej. Na grzbiecie i górnej stronie ud znajdują się przeważnie liczne ciemne, biało obwiedzione plamy. Środkiem grzbietu może przebiegać jaśniejszy pas, ale często go brakuje. Białawy brzuch zwykle brązowawo cętkowany. Skóra grzbietowej strony ciała pokryta licznymi gruczołami i brodawkowata, rzadziej gładka.

Źrenica okrągła lub sercowata. Błona bębenkowa słabo widoczna. Język jest całą podstawą przyrośnięty do dna jamy gębowej i nie może być wyrzucany na zewnątrz. Samce mają błony pływne pomiędzy palcami tylnych nói u samic i młodych osobników błony pływne słabo wykształcone. U samców w porze godowej tworzą się czarniawe modzele na pier szych palcach przednich nóg. Ich ramiona stają się także grubsze niż u samic. Ropuszka krągłojęzyczna nie ma rezonatorów. Głos godowy samca to ciche, często powtarzane „ra-ra-ra . . ."

Występowanie: zachodnia część obszaru śródziemnomorskiego od Malty do Portugalii i północno-zachodnia Afryka.

Środowisko: głównie pobrzeża różnego typu wód stojących i wolno płynących. Występuje także w pojnikach dla bydta, cysternach i kanałach, również w wodach lekko słonawych, W górach do wysokości 2000 m n.p.m., w górach Atlasu do 2600 m n.p.m.

Tryb życia: aktywna zarówno w ciągu dnia, jak i nocą; na brzegu lub w wodzie.

Podobne prace

Do góry