Ocena brak

ROLA KOŚCIOŁÓW W AFRYCE

Autor /tadeusz Dodano /27.03.2011

W Afryce działa kościół rzymsko – katolicki, są też inne kościoły chrześcijańskie i liczne sekty religijne. Ważną pozycję wśród religii zajmuje islam Kościół i religie rywalizują w zdobywaniu maksymalnej liczby wyznawców. Wyznawcy islamu występują w dwóch odmianach : fundamentalistycznej( ich działalność najostrzej występuje w Algierii, napadają na cudzoziemców i przedstawicieli władz ) i umiarkowanej. Kościół katolicki odniósł w Afryce wielkie skutki i nadal je powiększa, chociaż z coraz większymi trudnościami. prowadzi szpitale, przychodnie, domy dziecka, szkoły i inne służące ludziom instytucje .

Ostatnio coraz większą przeszkodę stanowią coraz szybciej rozwijające się sekty .ich siła i atrakcyjność polega na akulturacji ( adaptacji do miejscowych obyczajów i kultury 0. Dopuszczają one do dużej aktywności kobiet , które w czasie nabożeństwa mogą tańczyć nakładać ręce na chorych, głosić kazania. Jest to dowartościowanie tubylców, którzy szybciej znajdują wspólny język z współplemieńcami niż biali misjonarze i duchowni. Pewne znaczenie posiada też umiejętność przystosowania się i adaptowania miejscowych obyczajów do życia religijnego, np. obrządek ślubu – czarni wyznawcy uznają poligamię, nie mogą zrozumieć dlaczego mężczyzna musi mieć tylko jedną żonę.Jak dotąd obyczaje plemienne dominują nad zasadami wiary katolickiej np. katolicy w Rwandzie często łamią przykazanie „nie zabijaj”, biorąc udział w masowych masakrach ludzi odmiennego plemienia.

W Rzymie odbyły się obrady Synodu Biskupów dla Afryki, postanowiono na nim wyeliminować oskarżenia o kolonializmie kulturowym i religijnym oraz dowartościowanie roli kobiety w rodzinie i kościele. W Afryce także inaczej podchodzi się do sprawy celibatu duchownych. Jest on niezrozumiały i sprzeczny z pojmowaniem roli mężczyzny.Wszystkie te problemy zauważył także Jan Paweł II , martwi się on o Afrykę ale jednocześnie wzywa do podjęcia walki ze złem bo głęboko wierzy że będzie lepiej i w końcu przyjdzie lepszy czas dla tego kontynentu.

Podobne prace

Do góry