Ocena brak

Rojnik pajęczynowaty

Autor /Czeslawa Dodano /24.01.2012

Rojnik pajęczynowaty pochodzi z górzystych terenów południowej Europy. Ten rosnący poziomo sukulent można posadzić w donicy na patio lub tarasie. Dobrze wygląda z innymi roślinami alpejskimi. Nie znosi nadmiernego podlewania, więc pojemnik, w którym rośnie, powinien stać pod dachem. Każda maleńka rozeta ma nie więcej niż 1,5 cm średnicy i składa się z około pięćdziesięciu lub więcej klinowatych liści. Choć uprawia się go przede wszystkim ze względu na liście, rojnik wydaje w czerwcu i lipcu jaskrawoczerwone, gwiazdkowate kwiaty na 10 cm łodygach. W zimie zewnętrzne listki każdej rozety nabierają czerwonego zabarwienia. Z wiekiem wytwarza odrosty, którymi możemy zastąpić stare okazy.

Ta odporna na mróz roślina toleruje temperatury spadające do 5°C, jeśli tylko nie ma nazbyt mokrego podłoża.

Umieszczamy w pełnym słońcu lub lekkim cieniu. W upały dobrze jest postawić doniczkę poza bezpośrednim zasięgiem promieni słonecznych.

Ta mała, lecz odporna roślina może zginąć wskutek nadmiaru wody. Wymaga łatwo przepuszczalnego podłoża, by woda mogła szybko odpływać od korzeni. Od wiosny do jesieni podlewamy ją obficie, gdy ziemia stanie się już sucha w dotyku. Natomiast w zimie podajemy tylko tyle wody, by roślina nie zwiędła.

Rojnik nie potrzebuje zwiększonej wilgotności otoczenia. Nadmiar wilgoci może gromadzić się między gęstymi liśćmi, tworząc idealne środowisko dla zgnilizny.

Tej rośliny nie nawozimy. Może to dziwne, ale najlepiej rosną okazy zaniedbane i zagłodzone.

Uprawiamy w podłożu ubogim w składniki pokarmowe. Zbyt duża ilość pożywienia może zaburzyć wzrost rośliny i spowodować wiotki przyrost. Używamy ziemi dla roślin alpejskich lub robimy własną mieszankę, dodając do mieszanki ziemnej 1/3 objętości ogrodniczego żwiru. Przesadzanie jest konieczne, jeśli tylko roślina mateczna obumrze. Zastępujemy ją wtedy odrostami.

Odpowiednim pojemnikiem, idealnie uzupełniającym płożący pokrój rojnika, jest płytka misa o dobrym drenażu.

GDY ZAUWAŻYSZ

Problemy w uprawie Roślina ta rzadko cierpi z powodu jakiś chorób czy szkodników. Kłopoty mogą raczej wynikać z błędów w uprawie. Zbyt dużo wody spowoduje gnicie, a nadmiar ciepła i nawozu wywoła jej wiotki, zdeformowany przyrost.

Podobne prace

Do góry