Ocena brak

Rojniczek

Autor /Czeslawa Dodano /24.01.2012

Do rodzaju Jovibarba należy 6 gatunków roślin, które bardzo przypominają rojniki (Sempervivum). Zresztą jeszcze do niedawna botanicy zajmujący się klasyfikacją roślin uważali, że Jovibarba i to dwie różne nazwy określające jedną rodzinę.

Rojniczki to rośliny rozłogowe, znakomicie nadające się do pokrywania podłoża. Kwiaty rojniczka rozwijają się w lipcu i sierpniu i mają kształt zbliżony do dzwonka. Natomiast kwiaty Sempervivum sa bardziej gwiaździste.

Poza tym Jovibarba ma nieco mniej płatków charakteryzujących się postrzępionymi brzegami. Oba rodzaje mają jednak grube, mięsiste liście i właśnie z ich powodu są chętnie sadzone w ogródkach skalnych. Rojniczki mogą rosnąć praktycznie w każdym rodzaju ogrodu. Ważne jednak, aby miejsce, w które je posadzimy, było raczej słoneczne, podłoże natomiast przepuszczalne. Rojniczki najefektowniej wyglądają w szczelinach oraz pęknięciach skalnych, ale ładnie prezentują się również w płytkich donicach.

Warto wiedzieć

Jovibarba to roślina wytrzymała, nie wymagająca szczególnej opieki. Należy jedynie chronić ją przed nadmierną wilgocią, aby nie zgniła. 

Rojniczek rozmnaża się łatwo. Należy jedynie oddzielić boczne rozetki liści, które wyrastają wokół macierzystej kępki.

Do góry