Ocena brak

Rojcissus palczasty

Autor /OswaldxD Dodano /23.01.2012

Roślina ta znana jest jako Rhoicissus lub Cissus. Ma znacznie bardziej przejrzystą sylwetkę niż spokrewnione z nią południowoafrykańskie gatunki. Rojcissus palczasty nie ma charakterystycznych dla innych cissusów, włochatych łodyg i spodnich części liści. Jego zawsze zielone listowie jest grubsze i lepiej znosi silne słońce. Nazwa gatunku pochodzi od palczastego układu listków (po trzy na każdym liściu). R.digitata może rosnąć wokół obręczy lub kraty, albo w wiszącym koszu, by płożące pędy ukazywały piękno i wdzięk listowia. Częste uszczykiwanie czubków pędów pomaga roślinie zachować zwarty pokrój.

R.digitata preferuje zakres od 10 do 18°C, ale przez krótki czas wytrzyma temperatury zarówno wyższe, jak i niższe od zalecanych. W czasie upałów zapewniamy roślinie dobrą wentylację.

Ta roślina lepiej od wielu jej krewniaków znosi pełne słońce. Uprawiamy ją w jasnym świetle słonecznym lub w lekkim cieniu.

Choć roślina wytrzymuje okresy suszy, wygląda ładniej, jeśli jej korzenie mają zawsze wilgoć, szczególnie w okresie wzrostu. Podlewamy obficie, gdy wyschnie powierzchnia podłoża i pozwalamy mu przeschnąć przed ponownym podlaniem. W zimie, gdy spadną temperatury, ograniczamy podlewanie.

Rojcissus nie wymaga zwiększonej wilgotności otoczenia. Jeśli jednak rośnie w wyjątkowo suchych warunkach, dobrze jest od czasu do czasu spryskać liście.

Dobrze ukorzenione okazy nawozimy co trzy miesiące odżywką rozcieńczoną o połowę.

Roślinę o przerośniętych korzeniach przesadzamy na wiosnę do przepuszczalnej ziemi gliniastej, chyba że rośnie w wiszącym koszu. Wówczas używamy ziemi torfowej lub mieszanki ziemi gliniastej z innym, lekkim podłożem (perlitem lub wermikulitem).

Rojcissusa można posadzić w drucianym koszu wyłożonym mchem, tak jak w przypadku dekoracji wiszących w ogrodzie. W miarę wzrostu rośliny, wtykamy jej wąsy w mech, a po kilku miesiącach cała półkula będzie pokryta listowiem. Podlewamy, zanurzając kosz w dużym wiadrze z wodą i pozostawiamy na kilka godzin do odsączenia.

GDY ZAUWAŻYSZ

Opadnięcie liści może wystąpić przy zbyt niskich temperaturach. 

Gnicie liści oraz choroby grzybowe są efektem nadmiernego podlewania rośliny w chłodne miesiące. Rojcissus powinien mieć chłodno i sucho. Nie wolno również moczyć jego liści. 

Przędziorek może też zaatakować roślinę. Odcinamy i palimy porażone listowie. Stosujemy ponadto insektycyd, gdy pojawi się nowy przyrost. 

Bez obaw Młode liście tego gatunku często wydzielają białą, grudkowatą substancję. Nie trzeba się tym jednak martwić.

Podobne prace

Do góry