Ocena brak

RODZINA PARTII LIBERALNYCH

Autor /Ziemowit Dodano /18.07.2011

Zaczęły powstawać w Europie na przełomie XIX i XX wieku. Okres świetności tych partii to początek XX wieku. Wówczas to partie te tworzyły samodzielne rządy, wygrywając walkę wyborczą z partiami konserwatywnymi, które były „naturalnym przeciwnikiem”.

Partie te były przeciwko przywilejom stanowym. Zaczęły bardzo szybko tracić na sile, gdy doprowadziły do tego co chciały, tzn. do powszechnego prawa wyborczego. Przeszkodziła im też I Wojna Światowa. Są 2 rodzaje tożsamości partii liberalnych:

a) prawicowa (współczesny, konserwatywny, neoklasyczny, neoliberalizm) – sięga do pierwszych pism liberałów (Smith) i współczesnych (Hayek) => ortodoksja rynkowa. Rynek musi być bezwzględnie wolny, państwo ma być jak supermarket – chronić ogólne zasady rywalizacji włączając się minimalnie w procesy gospodarcze i nie ingerując w procesy rozwoju społeczeństwa. Fragmentem neoliberalizmu jt monetaryzm. W USA, a potem w Wielkiej Brytanii pojawiła się Nowa Prawica, związana ze szkołą chicagowską (Reagan Thatcher, Bush jr.) – wdrożyli „odchudzanie” administracji, politykadrzwi obrotowych” – raz w usługach, raz w administracji;

b) liberalizm lewicowy – wyrósł z niemieckiej grupy Ordo. Partie prezentują orientacje egalitarne, utylitarne i prosocjalne. Rynek owszem, ale uporządkowany – grupa frankfurcka. Odnoszą się do aktywnej polityki gospodarczej. Najsilniej działają w Skandynawii.

Podobne prace

Do góry