Ocena brak

Rodzaje schizofrenii

Autor /Gerard Dodano /13.09.2011

 • Schizofrenia paranoidalna - Wskazuje na nią obecność urojeń i wyraźne halucynacje słuchowe. Pacjenci tą schizofreniom cierpią na urojenia prześladowcze i wielkościowe. Odczuwają także urojoną zazdrość. Są głęboko przekonani, że ich partner seksualny jest im niewierny. Ludzi z tego rodzaju schizofreniom przyciągają słynne miejsca takie jak Biały Dom, Watykan.

 • Schizofrenia zdezorganizowana - Najbardziej zaskakującymi cechami w tej schizofrenii są brak powagi i niespójność. Pacjent może wybuchnąć śmiechem, prezentować grymasy twarzy lub chichotać bez powodu. Czasami taki człowiek bywa gadatliwy, wdając się w nieprowadzane do niczego długie rozmowy. W tego rodzaju schizofrenii mogą pojawić się urojenia i halucynacje. Zwykle koncentrują się na ciele pacjenta. Często ze schizofreniom zdezorganizowaną kojarzy się brak higieny i dbania o siebie.

 • Schizofrenia katatoniczna - Najbardziej rzucająca się w oczy cechą tej schizofrenii są zachowania motoryczne, które mogą się charakteryzować silnym podnieceniem lub zaskakującym unieruchomieniem a także, sporadyczni może dochodzić do wymiany miedzy dwoma stanami. Zaburzenie pojawia się nagle. Również zaskakujące w tego rodzaju schizofrenii jest osłupienie lub zastyganie w bezruchu. Charakterystyczna tez jest swego rodzaju posągowa „elastyczność woskowa”.

Negatywizm – wyraźne pozbawione jakichkolwiek motywów sprzeciwianie się wszelkim poleceniom lub próbom poruszania – także stanowi powszechną cechę tej schizofrenii. Przy zakazie siadania katatonik usiądzie. Poproszony o wstanie będzie się upierał przy siedzeniu.

 • Schizofrenia niezróżnicowana - Diagnoza tego rodzaju schizofrenii jest stawiana, gdy jednostka nie spełnia kryteriów diagnostycznych innych typów (rodzai) schizofrenii, jednak wykazuje symptomy psychotyczne i słabe przystosowanie interpersonalne.

 • Schizofrenia rezydualna - Charakteryzuje się brakiem widocznych symptomów, takich jak urojenia, halucynacje czy niespójność lub znaczna dezorganizacja zachowania. O istnieniu zaburzenia świadczy obecność przynajmniej dwóch objawów. Zalicza się do nich:

 1. wyraźną izolację społeczną lub wycofanie

 2. znaczne upośledzenie funkcjonowania w określonych rolach

 3. bardzo osobliwe zachowanie

 4. poważny spadek poziomu higieny i umiejętności zadbania o siebie

 5. stępione, nieadekwatne wyrażanie emocji

 6. dziwne, magiczne i osobliwe myślenie

 7. apatię lub brak inicjatywy

Podobne prace

Do góry