Ocena brak

Rododendron

Autor /OswaldxD Dodano /24.01.2012

Wyhodowany w XIX wieku R. x praecox to krzyżówka R. cilatum i R. dauricum, bardziej odporna i mniej podatna na choroby niż inne odmiany. Dzięki zwartemu pokrojowi jest popularną, wcześnie kwitnącą rośliną ogrodową. Może częściowo zrzucać liście, które po zmiażdżeniu wydzielają aromat. Kwiaty pojawiają się od lutego do marca, po dwa lub trzy na końcach pędów. Rozwijają się one z purpurowoszkarłatnych pąków. Usuwanie zwiędłych kwiatów pobudzi wzrost, zamiast tworzenia nasion.

Choć toleruje zarówno zarówno mrozy jak i upały nie wolno dopuścić zamarznięcia bryły korzeniowej. Sadzimy w dużej doniczce. W zimie mało podlewamny i chronimy przed wiatrami.

W chłodniejszych rejonach może stać w pełnym słońcu, ale lepiej nie ustawiać go od narażonej na upały południowej trony.

Podlewamy wodą wolną od wapnia. Latem, w okresie aktywnego wzrostu, podajemy dużo wody. Gdy zima jest mroźna, ziemia powinna być lekko wilgotna.

Rośliny rosnące na zewnątrz domu ni potrzebują zraszania.

Regularnie przesadzana roślina nie potrzebuje nawozu. Słabe okazy nawozimy co 2 tygodnie, po okresie kwitnienia do późnego lata, odżywką dla rododendronów.

Uprawiamy w torfowej ziemi dla wrzosowatych, do której można dodać 1/3 objętości piasku ogrodniczego, żeby polepszyć drenaż. Większym roślinom zmieniamy górną warstwę podłoża każdego roku po przekwitnięciu.

Wybujałe okazy przycinamy zimą. Nie zakwitną w następnym roku.

GDY ZAUWAŻYSZ

Żółknięcie liści. Rododendrony należą do rodziny Ericaceae (wrzosowate). Potrzebują wody wolnej od wapnia, gdyż inaczej żółkną liście, a roślina z czasem umrze. Jeśli woda bieżąca w domu tworzy osad na dnie czajnika, to zawiera wapń. Dlatego używaj deszczówki lub stopionego lodu po rozmrożeniu lodówki. Chorym okazom można pomóc, podlewając je wodą, w której przez jakiś czas leżał kawałek rdzewiejącego żelaza (lub podając siarczan glinu).

Podobne prace

Do góry