Ocena brak

Robinia akacjowa

Autor /florida Dodano /22.02.2013

Robinia akacjowa, zwana też grochodrzewem lub akacją, należy do rodziny Motylkowatych(Papilionaceae). Pochodzi z Ameryki Północnej. Została przeniesiona do Europy i w Polscejest często sadzona wzdłuż dróg, w parkach i koło domostw w całym kraju.Jest to drzewo wysokie do 20 m, kolczaste, o liściach złożonych nieparzystopierzastych, olistkach jajowatych lub eliptycznych i o białych, motylkowatych, wonnych kwiatach, zebranychw zwisie grona. Jest rośliną miododajną, chętnie sadzoną koło pasiek. Miód akacjowy jasny,bardzo ceniony przez pszczelarzy.

Surowiec. Do celów leczniczych zbiera się w końcu maja lub w czerwcu rozkwitającekwiatostany robinii i suszy w cieniu i przewiewie. Otrzymuje się jako surowiec kwiat robiniiakacjowej - Flos Pseudacaciae (Flos Robiniae).

Podstawowe związki czynne. W kwiatach robinii występują flawonoidy (m.in. robinina,akacyina, kemferol i apigenina), biozydy (m.in. biokwercetyna), olejek eteryczny (zawierającyfarnezol, linalol i piperonal), leukoantocyjanozyd, kwasy organiczne, związki cukrowe i solemineralne.

Działanie. Wyciągi z kwiatów robinii akacjowej podane doustnie wyraźnie zwiększają dobowąilość wydalanego moczu, co przypisuje się działaniu flawonoidów, z których najbardziejaktywna jest robinina, a w nieco mniejszym stopniu jej aglikon kemferol. Ponadto kwiaty robiniidziałają uspokajająco, rozkurczowo i żółciopędnie, podawane w różnych zestawieniach recepturowych.

Działania niepożądane. Przetwory z kwiatów robinii stosowane w zalecanych dawkach niewykazują działania szkodliwego.

Zastosowanie. Przetwory z kwiatów robinii stosuje się w osłabieniu czynności nerek,zmniejszonym wydalaniu moczu i obrzękach. Zaleca się także w zaburzeniach przepływu żółcido dwunastnicy i stanach atonicznych lub skurczowych dróg żółciowych oraz zwieracza Oddiego.

Przetwory. Napar z kwiatów robinii: 1 łyżkę kwiatów zalać 1 szklanką wody wrzącej i postawićna 15 min nad parą pod przykryciem. Odstawić na 15 min i przecedzić. Pić po 1 szklance2 razy dziennie między posiłkami jako środek moczopędny, żółciopędny i uspokajający.Zioła moczopędne w kamicy: zmieszać po 25 g kwiatów robinii akacjowej, ziela glistnika iliści brzozy oraz po 50 g ziela nawłoci i liści mącznicy lekarskiej. Zalać 3 łyżki ziół 3 szklankamiwody gorącej i ogrzać do wrzenia. Odstawić na 10 min i przecedzić do termosu. Pić po 1szklance 3 razy dziennie między posiłkami w kamicy moczanowej. Przed użyciem tej mieszankinależy najpierw doprowadzić mocz do odczynu obojętnego lub lekko alkalicznego.

Podobne prace

Do góry