Ocena brak

Robinia akacjowa

Autor /Tomasz Dodano /18.01.2012

Drzewo o brunatnych, ciernistych gałęziach, których kora z wiekiem pęka i przybiera barwę szarą. Liście są naprzemianległe, nagie, nieparzystopierzaste. W kątach liści młodych przyrostów pojawiają się grona białych, pachnących kwiatów. Owocem jest płaski strąk zawierający brunatne nasiona. Gatunek ten, importowany z Ameryki Północnej do Europy w XVII wieku, rozpowszechnił się na całym kontynencie, począwszy od Francji. Sadzono go wówczas na glebach ubogich, piaszczystych i kamienistych, na których rośnie szybko, dając drewno twarde i ciężkie. Dopiero znacznie później zdano sobie sprawę z tego, że robinia jest w istocie drzewem niepożądanym, ponieważ rozprzestrzenia się agresywnie wypierając i eliminując gatunki podszycia.

W celach leczniczych zbiera się ręcznie kwiaty (Flos Robiniae), które suszy się rozpostarte cienką warstwą w cieniu. Kwiaty zawierają olejek eteryczny i glikozydy flawonoidowe. Sporządza się odwar z 1˝-2 Łyżek kwiatów i 2 szklanek wody i pije po szklance 2 razy dziennie. Działa on moczopędnie oraz rozkurczowo na mięśnie i nerwy.

Robinia jest doskonałą rośliną miododajną.

Okres kwitnienia:

V-VI

Zbiór kwiatów:

V-VI

Zbiór kory:

III-VI

Delikatne liście, a nawet całe gałęzie mogą być zniszczone przez silny wiatr, dlatego najlepiej sadzić robinie w miejscach zacisznych.

Podobne prace

Do góry