Ocena brak

Ripsalidopsis - kaktus wielkanocny

Autor /Zenobiusz55 Dodano /24.01.2012

Ripsalidopsis to nazwa botaniczna kaktusa wielkanocnego. Wytwarza on wiosną, choć nie zawsze w czasie Wielkanocy, wiele wspaniałych kwiatów. Ten epifityczny brazylijski kaktus w naturalnym środowisku rośnie na drzewach, ale dobrze adaptuje się także do warunków w mieszkaniu. Ma rozgałęzione, bezlistne, członowate łodygi, które spłaszczają się pomiędzy złączeniami. W miarę wzrostu rośliny rozchodzą się one na boki i opadają.

Zanim ripsalidopsis zakwitnie, potrzebuje okresu spoczynku, trwającego około 8-12 tygodni. W tym czasie utrzymujemy temperatury na poziomie 10-l3°C. W okresie wegetacji wytrzymuje krótkie okresy chłodu, jednak idealny zakres to 16-21°C. Gdy lato jest gorące, można ją wystawić na zewnątrz w zacienione miejsce.

Ustawiamy w jasnym, niebezpośrednim świetle słonecznym.

Podlewamy obficie. Czekamy, aż powierzchnia ziemi niemal zupełnie wyschnie przed kolejnym podlaniem rośliny. Zawsze używamy letniej, niefiltrowanej wody. Od września do grudnia podajemy jej tylko tyle, żeby liście nie zwiędły.

Roślina toleruje niski poziom wilgotności, jeżeli temperatury nie są zbyt wysokie. Korzystnie jest co jakiś czas zraszać roślinę w czasie kwitnienia, lecz nie należy nadmiernie moczyć kwiatów.

Nawozimy co miesiąc w okresie wzrostu (styczeń - sierpień), nawozem dla kaktusów. W okresie spoczynku nie odżywiamy.

Co roku, pod koniec okresu spoczynku, przesadzamy młode rośliny do ziemi na bazie torfu. Dorosłe okazy przesadzamy co trzy lata do ziemi gliniastej, Rozmnażamy z członów pędów.

Okres spoczynku (od września do grudnia) jest potrzebny do zawiązania się pąków kwiatowych.

GDY ZAUWAŻYSZ

Wełnowce kryją się na złączeniach członów. Usuwamy je wacikiem zamoczonym w alkoholu metylowym. 

Mszyce szklarniowe mogą rozwijać się w koloniach na korzeniach, w pobliżu nasady łodygi. Są zielone z szarym nalotem woskowym. Niszczymy je insektycydem systemicznym.

Podobne prace

Do góry