Ocena brak

Rhipsalis

Autor /Zenobiusz55 Dodano /24.01.2012

Jest to rodzaj kaktusów mających różne formy. Większość gatunków występuje w lasach tropikalnych Ameryki Południowej. Ripsalis, ze względu na płożący pokrój, najbardziej nadaje się do hodowania w wiszących koszykach. Roślina ta rośnie zarówno na Madagaskarze, jak i w Zachodnich Indiach. Tak ogromne zróżnicowanie obszarów występowania jest nietypowe i datuje się od czasów prehistorycznych. Większość gatunków Rhipsalis nie posiada kolców, ale niektóre - jak ten na zdjęciu - mają małe, miękkie szczeciny, pokrywające łodygi. Są one wiotkie, przypominają palce. Mogą być cylindryczne, płaskie lub zakrzywione. Wszystkie rozgałęziają się. Gatunek Rhipsalis baccifera ma jasnozielone, bardzo długie pędy. Przypomina go pokrojem wiele ripsalisów. Późną zimą pojawiają się na całej długości łodyg małe, białe lub różowe, kwiatki, zapowiadające białe lub czerwone owoce.

Roślina ta preferuje raczej chłodne temperatury podczas zimowych miesięcy. Minimalnie 10°C oraz najwyżej 18°C zapewni ripsalisowi okres częściowego wypoczynku. W przeciwnym razie jego łodygi nie wypuszczą pączków. Podczas okresu wzrostu (wypadającym między majem i wrześniem), przedział 16-29°C jest najlepszy.

Ripsalis potrzebuje jasnego, lecz niebezpośredniego światła.

W okresach chłodu podlewamy roślinę obficie, gdy powierzchnia kompostu tylko zacznie wysychać. Przy temperaturach l6°C i więcej, podlewamy częściej, w taki sposób, żeby kompost był wciąż wilgotny.

W okresie wzrostu spryskujemy wodą raz w tygodniu. Podczas upałów można zraszać codziennie.

W lecie nawozimy co dwa tygodnie, niskoazotowym nawozem. Przed nawożeniem należy podlać roślinę.

Przesadzamy przegęszczone okazy do kompostu o dobrym drenażu. Najlepsze jest podłoże organiczne, zgniłe liście w kompoście, a także kompost do storczyków.

Nie przestawiamy roślin, które wypuściły pączki, gdyż mogą one opaść.

GDY ZAUWAŻYSZ

Muchówki mogą żerować w organicznym kompoście, gdzie ich larwy jedzą korzenie. W razie ataku konieczne jest natychmiastowe działanie

Wełnowce są szkodnikami atakującymi większość kaktusów. Pozbywamy się tych szkodników wacikiem nasączonym spirytusem metylowym.

Podobne prace

Do góry