Ocena brak

Rewolucja menedżerów. Krytyka menedżeryzmu

Autor /WawrzyniecxD Dodano /04.01.2012

Menedżerowie – na powstanie tej kategorii zarówno uwagę w latach 30, Bale i Meaus zwrócili uwagę na to, że są oni sponsorowani……..

Jamek Burnham sądził, że zmiana jest tak fundamentalna, że można ją nazwać rewolucyjnym. Poszczególny właściciel jest tylko pionkiem, znaczna część akcjonariuszy nie przyjeżdża na zebrania. Właściciele nie kontrolują przemysłu, wszystkim zajmuje się menadżer. Uważał, że taka sytuacja może mieć różna konsekwencje.

Jego kontynuatorzy o menadżeryźmie mówili jak o postępie;

Prowadząc korporację menedżer będzie kierował się dobrem ogółu. Sam menedżeryzm napotkał na liczne krytyki:

- dotyczącą tego, że mają oni wpływ na przemysł, mimo, że udział firm w gospodarce globalnej zwiększał się.

Posiadanie akcji nie jest czymś powszechnym, w Anglii 25% a w USA 15% ludności. Akcjonariusze nie są zróżnicowani 75% mniej niż 1000 funtów 25% powyżej.

W Anglii ok. 8% akcjonariuszy jest właścicielami wszystkich akcji.

Ludzie, którzy posiadają dużą ilość akcji mają ogromne wpływy.

Wpływ przy dużym rozproszeniu akcji zapewnia pakiet ochrony (nie trzeba mieć 50% akcji żeby mieć kontrolę nad korporacją, wystarczy nawet 5%).

Niektórzy akcjonariusze są reprezentowani przez fundusz powierniczy, są anonimowi.

Kontrola korporacji – istnieją takie typy działań ekonomicznych, których akcjonariusze nie kontrolują np. gdzie będzie produkt sprzedawany itp. Właściciel nie może stracić tego z oczu. Badania pokazują, że menedżer ze względu na swoje zarobki jest właścicielem danych pakietów akcji, czyli kapitału. Często są współwłaścicielami swojego pakietu akcji czyli nie mają niezależności w zarządzaniu. W Wielkiej Brytanii 25% dyrektorów miało akcje 75 największych korporacji.

Pensja menadżerów zawiera udział w akcji, nadwyżka bierze się z zysków.

Motywacja menedżerów – muszą działać tak, aby pozostać konkurencyjnym. Ci socjologowie, którzy uważali, że tego typu zarządzanie może coś zmienić, muszą dbać o to aby zyskiwać, ale zysk jest ich nadrzędnym celem, gdyż boją się zwolnienia.

Stabilność na dalszą metę wymagają inwestycji, a menadżerowie nie muszą ryzykować. Menadżerowie są bezwzględni, wyśmiewali dawnych przedsiębiorców, którzy kierowali się emocjami.

Badania w USA w 70 i 80 latach mówiły, że motywy menadżerów i przedsiębiorców nie różnią się. O stopie zysku nie decyduje sposób zarządzania, ale wielkość przedsiębiorstwa.

Podobne prace

Do góry