Ocena brak

Relacje pomiędzy ego a archetypami persony i self (warunki prawidłowego rozwoju)

Autor /Poldek Dodano /05.07.2011

Trzy struktury są kluczowe dla zrozumienia mechanizmu rozwoju – ego, persona i self.

Ego – centrum życia świadomego, składa się ze świadomych spostrzeżeń.

Self – archetyp, nie dająca się ująć osobowość ogólna. Ego w wyniku rozwoju powinno być podporządkowane self, gdyż self jest idealnym rozkładem energii.

Persona – jest kompromisem między indywidualnością, a kulturowymi wymaganiami społecznymi. Człowiek nie może istnieć bez persony, bo nie miałby instynktu samozachowawczego. Persona chroni intymność człowieka.

Aby zrozumieć Junga, trzeba zrozumieć zasady rozwoju, co buduje strukturę osobowości, a jest to: ego, podświadomość osobista i zbiorowa. Bardzo istotne są również pewne formy, funkcje psychiczne występujące u człowieka:

Myślenieczłowiek może zrozumieć siebie,

Uczucie – funkcja wartościowania. Jest to ładunek afektywny włożony w dany system (im większy ładunek uczuciowy wkładamy w coś to jest nam to bardziej bliższe: rodzina, samochód). Wyraża też wartościowanie: przyjemność, ból, złość, miłość, nienawiść.

Spostrzeżenie – funkcja rejestracji pewnych faktów rzeczywistych. Odpowiada za realizację tego co dopływa do człowieka.

Intuicjafunkcja, która działa w zasadzie podświadomie. Jest ona poznawaniem za pomocą procesów podświadomych. Wychodzi poza fakty, rejestruje ten wymiar rzeczywistości, który jest nieuchwytny w konkretach, ale to jest rzeczywistość.

Podobne prace

Do góry