Ocena brak

Reinhold Glier

Autor /IpMen Dodano /11.04.2013

Reinhold Glier (1875—1956), kompozytor i pedagog, nauczyciel długiego szeregu wybitnychkompozytorów radzieckich z Prokofiewem i Chaczaturianem na czele, zasłużył sie jakopedagog zwłaszcza dla rozwoju muzyki Ukrainy, Azerbejdanu i Uzbekistanu. Twórczosc Gliera zdobyła sobie olbrzymia popularnosc w ZSRR, a muzyce radzieckiej przysporzyładuej sławy w Europie i Ameryce.

Wiele dzieł Gliera, zwłaszcza balety (wsród nichnajpopularniejszy Czerwony mak, 1927), stanowi trwały repertuar teatrów. W dziedziniemuzyki symfonicznej i koncertowej wybijaja sie: Symfonia ,,llia Muromiec" (1911) oraz 4 koncerty, głównie Koncert na g/os i orkiestre, jedno z najczesciej wykonywanych dzieł tego gatunku, oraz Koncert harfowy. Glier jest kontynuatorem tradycji rosyjskiej.

W jego muzyce widoczne sa wpływy estetyki i stylu Borodina, Rimskiego-Korsakowa, czesciowoCzajkowskiego, Taniejewa i Głazunowa. Przejsciowo te ulegał wpływomimpresjonistycznym. Cecha zasadnicza muzyki Gliera jest obok mity epickiej jej liryzm,szeroki, rozlewny, czesciowo inspirowany przez liryzm rosyjskiej i srodkowoazjatyckiejmuzyki ludowej.

Podobne prace

Do góry