Ocena brak

Rebutia marsoneri

Autor /Zenobiusz55 Dodano /24.01.2012

Rebucja należy do kaktusów kwitnących co roku. Jest to niewielka roślina, żyjąca stosunkowo krótko (do 15 lat). Kwitną jednoroczne i dwuletnie okazy. Szczególnie interesująco wyglądają rośliny mające średnicę około 1 cm i trzy lub cztery kwiaty o średnicy około 2 cm. Większość rebucji tworzy niewielkie kopczyki z jasnozielonych główek, o krótkich, miękkich kolcach i kwiatach wyrastających z nasady rośliny. Rosną już na początku roku. Dostarczając im niewielką ilość wody w lutym i zapewniając temperaturę około 10°C, wspomożemy ich wzrost i kwitnienie w kwietniu lub maju. Jeżeli temperatura będzie jednak niższa, a kompost bardziej suchy, wówczas zakwitną w czerwcu.

Toleruje temperatury spadające do 5°C, jeśli jest przesuszona. Korzystnie wpływa na nią dobra wentylacja, bez przeciągów.

Wymaga dobrego nasłonecznienia. Jednak odpowiedni jest też cień, chroniący przed intensywnym słońcem w lecie. Dobrze rośnie na większości parapetów.

Podlewamy tę roślinę obficie wiosną i latem, za każdym razem, kiedy kompost zacznie już wysychać. Jesienią i zimą podajemy tylko taką ilość wody, która zapobiegnie pomarszczeniu się rośliny. Zbyt obfite podlewanie przy niskich temperaturach doprowadzi do jej gnicia.

Rebucja pochodzi z terenów o małej ilości wody, wobec czego lubi gdy jest sucho.

Nawozimy co 1-2 tygodnie, wiosną i latem nawozem dla kaktusów, lub pomidorów, rozcieńczonym pół na pół wodą.

Używamy podłoża o dobrym drenażu, zawierającego 1/3 piasku. Przesadzamy najmniej co dwa lata.

Rebucję łatwo wyhodujemy z nasion. Starsze okazy czasem się brudzą. Można wówczas je wyczyścić, posługując się małą szczoteczką. Niektóre gatunki są urodzajne, a inne nie. Skrzyżowanie ich z innymi roślinami jest najkorzystniejsze. Krzyżówki gatunków o różnych kolorach prowadzą do powstania mieszańców o pięknym zabarwieniu. Nasiona wysiewamy w styczniu, w ciepłym i jasnym miejscu. Powinny zakiełkować po 2-6 tygodniach, w zależności od Temperatury. Do tego momentu nasiona muszą być wilgotne, a potem tylko nawilżone. W kwietniu możemy je już traktować jak dorosłe rośliny. Do następnej wiosny jeden lub dwa mogą nawet zakwitnąć.

GDY ZAUWAŻYSZ

Brązowe plamki spojawiają się czasem na powierzchni kaktusa z dotąd nie rozpoznanej przyczyny. Jednakże niedożywione okazy są bardziej narażone niż te rozwinięte. Jeśli roślina jest odpowiednio nawożona latem, problem nie powinien powrócić. Jeśli jednak tak się stanie, pozostaje tylko wyrzucić rebucję. 

Przędziorek jest głównym szkodnikiem atakującym rebucję. Pierwszą tego oznaką jest brązowienie jej rosnących części. Zaatakowaną roślinę izolujemy i stosujemy insektycyd systemiczny. Poważnie chore okazy palimy.

Podobne prace

Do góry