Ocena brak

Rebutia fiebrigii

Autor /Zenobiusz55 Dodano /24.01.2012

Pochodząca z Boliwii rebucja jest niewielkim kulistym kaktusem z obniżeniem w kształcie spodka na szczycie. Jest to jeden z najłatwiejszych w pielęgnacji kwitnących kaktusów. Jasne pomarańczowoczerwone kwiaty pojawiają się wokół środka rośliny od późnej wiosny przez całe lato. Utrzymują się około cztery dni i zamykają na wieczór. Roślina rzadko osiąga wysokość większą niż 7 cm. Pokrywa ją wiele kolców wyrastających z aureoli - zmodyfikowanych pędów charakterystycznych dla rodziny kaktusowatych (Cactacć). Rebucję łatwo wyhodować z nasion wysianych wiosną lub latem. Po dwóch latach produkuje kwiaty.

Temperatura w zimie odpowiednia dla hodowli tego kaktusa powinna wynosić od 5 do 18°C. W okresie wzrostu wymagane jest powyżej 15°C.

Ustawiamy w dobrze nasłonecznionym miejscu, w niebezpośrednim lub pełnym słońcu, jednak nie na parapecie południowego okna w środku lata.

W okresie wzrostu podlewamy obficie za każdym razem, kiedy kompost wyschnie. W zimie podłoże powinno być suche. Stopniowo zmniejszamy ilość wody po tym, jak kwiaty bledną, dostarczając tylko taką jej ilość, która zapobiegnie marszczeniu się rośliny. Wznawiamy podlewanie, kiedy zaczną pojawiać się pąki kwiatowe.

W upały zraszamy roślinę wczesnym rankiem. Jednak przez większą część roku ten kaktus nie wymaga zraszania.

Nawozimy dorosłe okazy na wiosnę, używając nawozu dla kaktusów.

Przesadzamy chamacereusa późną wiosną, używając kompostu torfowego zmieszanego w 1/3 z piaskiem ogrodniczym. Wybieramy doniczkę o dobrym drenażu. Przykrywamy podłoże żwirem, by trzon rośliny nie zgnił od nadmiaru wilgoci.

Odrosty pojawiające się wokół rośliny usuwamy. Powinny następnie przeschnąć przed wsadzeniem do mieszanki pół na pół torfu i piasku ogrodniczego.

GDY ZAUWAŻYSZ

Insektycydy Wiele kaktusów jest wrażliwych na insektycydy. Warto najpierw wypróbować inne metody

Wełnowce kryją się pomiędzy kolcami i trudno ich się pozbyć ze względu na białą woskową substancję, jaką są pokryte. Używamy wacika nasączonego alkoholem metylowym do pozbycia się widocznych szkodników, a jeśli to nie pomoże, wówczas stosujemy odpowiedni insektycyd systemiczny.

Pokrewny wełnowiec korzeniowy wysysa sok z korzeni. Należy zmoczyć kompost odpowiednim insektycydem systemicznym, ale tylko wówczas jeśli korzenie mają odpowiednią ilość wilgoci.

Podobne prace

Do góry