Ocena brak

Rdest ostrogorzki

Autor /Tomasz Dodano /18.01.2012

Roślina jednoroczna, pospolita w zalewanych miejscach zasobnych w azot. Spotyka się ją więc u ujścia kanałów, na brzegach strumieni, ścieków, w rowach i na podmokłych, zbyt obficie nawożonych polach. Ma łodygę półpodnoszącą się i liście lancetowate. Drobne, zielonawe kwiaty są zebrane w luźny szczytowy kwiatostan kłosokształtny. Owocem jest orzeszek. Jest to gatunek znany od starożytności i używany jako namiastka pieprzu. Świeża łodyga stanowiła środek przeciwszkorbutowy.   

W celach leczniczych zbiera się kwitnące ziele (Herba Polygoni hydropiperis). Po dokładnym umyciu ściętych pędów i uwolnieniu od korzonków rozpościera się je w cieniu lub suszy w suszarni w temperaturze maksimum 40°C. Z substancji czynnych wymienimy przede wszystkim garbniki, gorycze, olejek eteryczny, glikozydy, kwasy organiczne, m.in. mrówkowy i octowy, a także witaminę C. Ziele jest uniwersalnym środkiem przeciwkrwotocznym w medycynie i weterynarii. Do oczyszczenia krwawiących ran, w przypadku obfitych krwawień menstruacyjnych lub z macicy, w przypadku żylaków odbytu, a także silnych biegunek używa się odwaru sporządzonego z 2 łyżeczek do kawy ziela i filiżanki wody.

Gotuje się kilka chwil i pije 3 razy dziennie. Skuteczniej działa wyciąg alkoholowy (Extractum Polygoni hydropiperis). Można takie stosować sproszkowane ziele w ilości na końcu noża 3 razy dziennie. Rdest ostrogorzki działa również moczopędnie i przeciwgośćcowo. Świeże łodygi stosowane są w ten sam sposób.

Okres kwitnienia:

VI-IX

Zbiór ziela:

VI-IX

Podobne prace

Do góry