Ocena brak

RASMUSSEN Knud

Autor /Flawian Dodano /11.04.2012

1879-1933, Ur. w Jakobshavn (Grenlandia) z ojca - duńskiego pastora luterańskiego, i matki Eskimoski, badacz polarny i pisarz, wyróżniający się spośród wszystkich polarników znakomitą znajomością języka, obyczajów i technik Eskimosów, a także wyjątkowo odporny na surowy klimat arktyęzny i trudy podróży. W kolejnych wyprawach polarnych dążył nie tyle do odkrywania nieznanych obszarów, ile do poznania eskimoskich grup etnicznych.

W 1910 wraz z Duńczykiem Peterem Freuchenem założył w zatoczce North Star na płn.-zach. wybrzeżu Grenlandii stację Thule, która stała się ośrodkiem wymiany handl. z Eskimosami, wysuniętym przyczółkiem cywilizacji europ, na Północy i punktem wypadowym siedmiu wypraw pod nazwą „Thule" w 1912-33.

W czasie piątej z nich, w 1921-24, Rasmussen dotarł aż do Cieśniny Beringa, zbierając po drodze cenny materiał o plemionach eskimoskich. Była to najdłuższa dotąd podróż na saniach zaprzężonych w psy. Pozostawił cenne dzieła etnograficzne oraz przekłady mitów i pieśni eskimoskich.

Podobne prace

Do góry