Ocena brak

Rapis

Autor /Adam333 Dodano /22.01.2012

Ta karłowata roślina, pochodząca z południowych Chin i południowo-wschodniej Azji, jest sprzedawana czasem pod nieprawidłową nazwą Rhapis excelsa, czyli gatunku, który znacznie różni się od tej rośliny. Choć niepoprawnie nazywany, rapis jest ładną, tworzącą zwarte kępy rośliną, należącą do rodziny palmowatych. W ciepłych regionach USA jest często sadzony w formie zewnętrznego szpaleru roślin w dość swobodnym stylu. Łodygi rapisu przypominają bambus. Pokryte są włóknistymi, brązowymi resztkami pochew liściawych. Ta wiecznie zielona roślina ma eleganckie liście, wyrastające od samego dołu do szczytu. Latem czasem pojawiają się drobniutkie, żółte kwiaty. Ograniczony system korzeniowy, który powstaje podczas uprawy pod folią, hamuje nadmierny wzrost rośliny - w domowych warunkach zwykle osiąga około 1,5 m.

Przeciętna temperatura, najbardziej odpowiednia dla tej rośliny, wynosi około 15°C, minimalna lO°C, zaś maksymalna to nie więcej niż 22°C.

Rapis należy ustawić w miejscu jasnym, lecz niebezpośrednio oświetlonym. W razie potrzeby doświetlamy roślinę sztucznie.

Latem należy podlewać roślinę dość obficie, gdyż wchodzi wówczas w okres wzrostu. Kompost powinien być wtedy wilgotny, ale nie przemoczony. Przez resztę roku podlewamy rapis tylko wówczas, gdy powierzchnia kompostu jest już sucha.

W letnie miesiące zraszamy roślinę codziennie, a doniczkę ustawiamy na tacy z kulkami zatrzymującymi wodę.

Świeżo przesadzonych okazów nie dożywiamy przez cały rok. W kolejnym sezonie, wiosną i latem, nawozimy raz w miesiącu.

Przerośnięte okazy należy przesadzać na wiosnę, używając kompostu na bazie gliny, z dodatkiem piasku ogrodniczego do jednej czwartej objętości mieszanki. Zapewni to dobrą przepuszczalność podłoża.

Młode okazy tej łatwo przystosowującej się rośliny używamy do wypełniania pustych przestrzeni na dole roślin o większych liściach. W razie potrzeby przycinamy wyższe pędy, by pasowały do całości kompozycji.

GDY ZAUWAŻYSZ

Przędziorek - jest szkodnikiem, który może atakować rapis. Niewiele insektycydów, przeznaczonych do domowego użytku, skutecznie go zwalcza. Dlatego walkę ze szkodnikiem trzeba zacząć jak najwcześniej. Przy mniejszych atakach skuteczne są pałeczki nasączone insektycydem. Zakażone rośliny izolujemy od innych okazów, a mocno zaatakowane - palimy.

Do góry