Ocena brak

Rany - uwagi ogólne

Autor /Polikarp Dodano /12.10.2011

Rana, przerwanie ciągłości powłoki skórnej lub błony śluzowej spowodowane przez czynniki mechaniczne, termiczne, chemiczne. Rany dzieli się na: cięte, rąbane, kłute, tłuczone, szarpane czy darte, kąsane, postrzałowe.

Każdemu zranieniu przekraczającemu powierzchowne otarcie naskórka towarzyszy mniejsze lub większe krwawienie. Rozmiary krwawienia są uwarunkowane wielkością i głębokością rany oraz liczbą i przekrojem uszkodzonych naczyń. Silne krwawienia mogą zagrozić życiu rannego, jednak nawet nieznaczne mogą same w lub w połączeniu z bólem spowodować zaburzenia w krążeniu, tzw. wstrząs. Przy zranieniach mamy także do czynienia z niebezpieczeństwem zakażenia. Przeniknięcie zarazków do rany powoduje w dalszym przebiegu utrudnienie gojenia, a przy niektórych rodzajach zarazków może nawet spowodować śmierć. Do takich należą drobnoustroje wywołujące tężec, wściekliznę, zgorzel gazową.

tężec, tetanus, groźna choroba zakaźna wywołana przez jady (ektotoksyny bakteryjne) laseczki tężcowej (tetanospasmina), bardzo rozpowszechnionej w glebie, kurzu, wodzie, które dostając się do rany wywołują wysoką gorączkę oraz długotrwałe i bolesne skurcze całych grup mięśniowych, przy wzmożonej pobudliwości odruchowej na najlżejsze bodźce. Chory na tężec wymaga bardzo troskliwej pielęgnacji.

W czasie opatrywania i tamowania krwawienia ranny powinien leżeć, lub co najmniej siedzieć.

Nierzadko zdarza się, że zraniony człowiek mdleje na widok własnej krwi. Rany nie wolno dotykać, ani przemywać, wyjątek stanowią oparzenia, gdzie płukanie rany zimną wodą przynosi pacjentowi ulgę. Jeśli w ranie znajdują się ciała obce, nie należy ich wyjmować, gdyż może to spowodować nasilenie się krwawienia. Zadaniem ratownika jest dopilnowanie, aby rannego obejrzał lekarz, ustalił rozpoznanie i zajął się definitywnym zaopatrzeniem rany. Powinno się to stać tak szybko, jak to możliwe, jednak nie później niż 6 godzin po wypadku.

Podobne prace

Do góry