Ocena brak

Rany - CIEKAWOSTKI

Autor /Polikarp Dodano /12.10.2011

Przez długi czas utrwalała się na świecie opinia, ze definitywnie uporano się z chorobami zakaźnymi. Ostatnie lata przyniosły dramatyczny wzrost zachorowań m.in. na gruźlice, błonice i malarie. Pojawiły się tez nowe - dotąd nieznane - choroby zakaźne, których od początku lat 70. zidentyfikowano ponad ćwierć setki. Na razie nie ma na nie lekarstwa.

Obecnej sytuacji winne jest zdradliwe poczucie bezpieczeństwa: wszystkim się zdawało, ze choroby zakaźne zostały opanowane lub znacznie złagodzone i tak się stało w wielu przypadkach ale pojawiło się ok. 30 nowych, na które nie ma leków i szczepionek Dlatego WHO chce zwrócić uwagę społeczeństw i rządów na problem chorób zakaźnych.

Tegoroczny Światowy Dzień Zdrowia, przypadający 7 kwietnia, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła pod hasłem "Choroby zakaźne - ponownym zagrożeniem dla świata". Plakat wydany z tej okazji zwraca uwagę na globalne zagrożenie chorobami i podkreśla znaczenie międzynarodowej współpracy w ich zwalczaniu.

Pomimo niewątpliwych sukcesów, daleko nam jeszcze do zapanowania nad tymi chorobami. Musimy stale utrzymać wysoki poziom instytutów i laboratoriów badawczych poprzez nieustanne ich dofinansowywanie. Wiele niebezpieczeństw (np. żółtaczkę typu B uznawana za sprzyjająca powstawaniu raka wątroby) wykryto w trakcie badań w dziedzinie biologii molekularnej, określonych przez polityków jako badania akademickie, nie dające efektów praktycznych. Zdaniem naukowców, niezmiernie ważnym problemem jest narastająca tzw. antybiotykoodpornosc - wiele z najpotężniejszych antybiotyków strąciło już swa skuteczność. Na niektóre bakterie nie skutkuje już 10 i więcej antybiotyków.

W Polsce przed wojna choroby zakaźne były przyczyna ponad 25 proc. wszystkich zgonów. Po wojnie współczynnik ten spadł poniżej 1 proc., ale obecnie znowu niebezpiecznie się zwiększył . Pierwszym sygnałem ponownego zagrożenia chorobami zakaźnymi było pojawienie się na świecie AIDS. W Polsce pierwszych kilka przypadków zachorowań odnotowano w 1985 r.

Dzisiaj, za niewątpliwy sukces należy uznać wprowadzenie w życie wielorakich działań prewencyjnych, które w znacznym stopniu wpłynęły na obniżenie bariery strachu wśród społeczeństwa oraz wzrost akceptacji dla nosicieli wirusa HIV.

Według zgromadzonych na konferencji specjalistów, w Polsce nie ma w tej chwili szczególnie groźnej sytuacji epidemiologicznej, ale zwrócono uwagę na kilka zagrożeń. Następuje np. wzrost chorób rozwijających się poprzez naruszenie ciągłości tkanek (AIDS, kila, rzeżączka). Szerzą się choroby przenoszone drogą pokarmową łącznie z zatruciami pokarmowymi, zakażenia szpitalne i dawne choroby dziecięce, atakujące obecnie dorosłych (błonica, odra). Trzeba się tez liczyć z "zawleczeniem" z innych krajów chorób takich jak cholera czy malaria oraz ze wzrostem zachorowań na gruźlice.

Podobne prace

Do góry