Ocena brak

Radziejowice

Autor /bobert Dodano /15.01.2013

Wieś gminna w powiecie żyrardowskim, na pograniczu Równiny Łowicko-Błońskiej i Wysoczyzny Rawskiej, nad Pisią Gągoliną, przy szosie Warszawa-Piotrków Trybunalski.
W XIV w. istniał tu dwór myśliwski, wokół którego powstała wieś. Od XV w. w po­siadaniu Radziejowskich, a następnie od 1782 do 1945 Krasińskich. Gościło tu wielu królów, prymasów, książąt i posłów zagra­nicznych. We wsi działa obecnie cegielnia specjalizująca się w produkcji cegły nowogotyckiej do rekonstrukcji zabytków.
Przy szosie klasycystyczny kościół św. Kazimierza zbud. 1820-22 (wg proj. Jakuba Kubickiego), dzwonnica i plebania z 1 poł. XIX w. Modrzewiowy dwór z XVIII-XIX w., a nad Pisią drewniany młyn wodny z 1 poł. XIX w. Na cmentarzu neogotycka kaplica grobowa Krasińskich z 1 poł. XIX w. Przy drodze do Mszczonowa zabytkowa aleja, około stu lip o obwodach do 5 m.
Zespół pałacowy składa się z pałacu z 2 poł. XVII w. i zameczku z XVI-XVII w. Ok. 1800 były w ruinie. Na pocz. XIX w. pałac przebudowano (wg proj. Jakuba Kubickiego) w stylu klasycystycznym a zameczek neogotyckim i połączono arkadowym pasażem. Restaurowane w 1956-64
Obecnie mieści się tu Dom Pracy Twórczej i Wypoczynku Ministerstwa Kultury i Sztuki. W pałacu polichromia z 1809-10 (m.in. krajobrazy Ojcowa i Pieskowej Skały) oraz wiele cennych dzieł sztuki (obrazy, rzeźby 
i meble). W zameczku o cechach obronnych (skarpy i strzelnice) fragmenty fundamentów i piwnic z XV-XVI w. W Radziejowicach gościli m.in. Józef Chełmoński (1849-1914), Henryk Sienkiewicz (1846-1916), częstym gościem Jerzy Waldorff (1910-2000). Między stawem a pałacem rozpościera się rozległy park krajobrazowy z 1817 (proj. Aleksander d'Alfonce de Saint Omer). Zachowały się w nim liczne okazy starych dębów, sosen, wiązów, świerków i biało-drzewów.
We wsi turystyczne szlaki piesze: niebieski do Grodziska Mazowieckiego, zielony do Skuł i dalej do Młochowa oraz czarny do Międzyborowa.

Do góry