Ocena brak

RADIATORY – ZASTOSOWANIE W KOMPUTERACH - Wentylatory duże i małe

Autor /Jerry Dodano /04.10.2011

Przetaktowanie procesora wiąże się z koniecznością zakupu mocnego wiatraka, wydajniejszego niż zwykłe wiatraki "noname". Producenci urządzeń chłodzących prześcigają się w projektowaniu radiatorów o coraz wymyślniejszych kształtach i nietypowych kolorach. W praktyce liczy się jednak tylko to, do jakiej temperatury można schłodzić pracujący przetaktowany procesor oraz głośność pracy wiatraka.

Oczywiście kształt radiatora i materiał, z jakiego jest wykonany, ma znaczący wpływ na wydajność całego urządzenia chłodzącego. Najlepszym przewodnikiem ciepła wykorzystywanym w radiatorach jest miedź, jednak urządzenia wykonane z miedzi mają dwie wady: są ciężkie i naprawdę trudno dostępne. Najczęściej stosowanym metalem jest glin (aluminium), który również świetnie przewodzi ciepło (o czym przekonał się chyba każdy, gdy przypadkiem chwycił aluminiową łyżeczkę zanurzoną we wrzątku), a w dodatku jest lekki. Niektóre radiatory w tańszych modelach wykonane są z żeliwa . Zalety kształtu radiatora trudniej ocenić - ostatnio popularneokrągłe, otaczające wirujące skrzydła wiatraka.

I rzeczywiście, w naszych testach takie właśnie urządzenia najlepiej schładzany procesor. Należy tylko pamiętać, że nie zawsze efektowny wiatrak z okrągłym radiatorem zmieści się na płycie głównej i konieczne będzie zeszlifowanie jego brzegów.

Do góry