Ocena brak

RADIATORY – ZASTOSOWANIE W KOMPUTERACH - Ogniwo Peltiera

Autor /Jerry Dodano /04.10.2011

Na wielu publikacjach na temat przetaktowania chłodzenia procesorów pojawia się tajemniczo brzmiąca nazwa: ogniwo Peltiera. Co to jest?

Ogniwo Peltiera to płytka wykonana z półprzewodnika (tellurek bizmutu), działająca na zasadzie pompy cieplnej. Można powiedzieć, że przepompowuje ciepło z jednej strony płytki na drugą (oczywiście po przyłożeniu odpowiedniego napięcia). Wystarczy umieścić płytkę na procesorze (stroną chłodzącą do duło), za nią zamontować wydajny wiatrak.

Tak intensywne chłodzenie wiąże się ze wspomnianym już problemem osadzania kropel wody na płytce Peltiera i samym procesorze. Należy więc użyć odpowiedniego preparatu (płynu hydrofobowego) lub obłożyć gniazdo procesora gąbką, która zatrzyma nadmiar wilgoci.

Ogniwo Peltiera to jednak urządzenie przeznaczone dla zaawansowanych użytkowników. ponieważ wymaga dużego natężenia prądu (4 A do 8 A), wymagane jest zwykle użycie oddzielnego, odpowiednio mocnego (ok. 300 W) zasilacza. Zwykle w komputerach osobistych stosowane są zasilacze o mocy 200 W do 230 W, co na pewno nie wystarczy do zasilania systemu i płytki Peltiera. Równie ważne jest użycie bardzo mocnego wiatraka "grzejąca" strona płytki potrafi osiągnąć znaczną temperaturę i wymaga wydajnego chłodzenia. Najefektywniejsze jest użycie systemu chłodzenia wodą, co potwierdza tezę, że ogniwo Peltiera jest urządzeniem przeznaczonym dla wytrawnych i ambitnych ludzi , którzy potrzebują bardzo dobrego odprowadzania ciepła.

Do góry