Ocena brak

RADIATORY – ZASTOSOWANIE W KOMPUTERACH

Autor /Jerry Dodano /04.10.2011

Przetaktowanie procesorów wymaga wydajnego systemu chłodzącego. Zwykły maty wiatrak nieznanej firmy nie wystarczy, żeby utrzymać temperaturę podkręconego procesora na rozsądnym poziomie. Najłatwiej skorzystać z gotowych rozwiązań i kupić silny wiatrak z dużym radiatorem, opracowany właśnie z myślą o przetaktowanych maszynach. Można też zastosować nietypowe rozwiązania, np. chłodzenie cieczą czy użycie ogniwa Peltiera. Chłodzenie cieczą jest niezbyt popularne, głównie dlatego, że urządzenia wykorzystujące ciecz (często po prostu wodę) są duże i kłopotliwe. Gotowe są drogie, a domowej roboty mogą wprawdzie spełniać swoje zadanie, ale często ich części umieszczone są poza obudową komputera, a całość przypomina wehikuł czasu ze starych filmów scence fiction. Częściej stosowanym rozwiązaniem jest ogniwo Peltiera. Pojawił się nawet seryjnie produkowany wiatrak wykorzystujący tę technologię, ale firma Swiftech zaprzestała jego produkcji. Nawet stosując typowy wiatrak, należy pamiętać o kilku zasadach, dzięki którym chłodzenie procesora będzie rzeczywiście wydajne.

Pasta przewodząca lub podkładka. Część wiatraka, która styka się z rdzeniem procesora, powinna być pokryta pastą przewodzącą ciepło, ewentualnie tę funkcję może spełniać specjalna podkładka. Metalowa część wiatraka-radiatora nie powinna, bowiem dotykać bezpośrednio rdzenia procesora. Jest na tyle nierówna, że uzyskanie dobrego przewodnictwa cieplnego procesor - radiator wymagałoby silnego dociśnięcia wiatraka do rdzenia CPU, co z reguły kończy się uszkodzeniem procesora. Pasta przewodząca ciepło niweluje wszelkie nierówności, a jednocześnie jest znacznie lepszym przewodnikiem ciepła niż powietrze. Do większości wiatraków dołączona jest odrobina takiej pasty: fabrycznie nałożona na radiator lub w oddzielnym opakowaniu. Większe opakowania pasty przewodzącej (zawierającej silikon lub nie) można kupić w sklepach z artykułami elektronicznymi.

Wyszlifowanie powierzchni. Jeśli dolna część radiatora jest nierówna, należy ją wyszlifować, używając drobnoziarnistego papieru ściernego do metalu, a następnie papieru do szlifowania. Zabieg ten służy również poprawieniu przekazywania ciepła z rdzenia procesora.

Do góry