Ocena brak

Pyrethropsis gayanum

Autor /Eliasz Dodano /24.01.2012

Nazwa tej niewielkiej rośliny o kwiatach przypominających stokrotki była często zmieniana: od Leucanthemum, poprzez Chrysanthemopsis, aż do P.gayanum. Pochodzi z Maroka i jest delikatną byliną, którą uprawia się jako roślinę jednoroczną. Pod koniec lata można z niej pobrać sadzonki, by zapewnić sobie nowe okazy w następnym roku, chociaż na terenach o łagodniejszym klimacie często udaje się jej przetrwać zimę na dworze. Liście i łodygi są pokryte dość grubą, woskowaną kutykulą, co pomoże roślinie przetrwać suche warunki i sprawia, że nadaje się do uprawy na obszarach, gdzie lata są gorące. Zdrewniałe kłącza potrzebują w zimie ochrony przed mrozem. Jest to roślina zielna i jej górne części obumierają pod koniec okresu wzrostu. Najlepiej sadzić P.gayanum z blisko spokrewnionym Argyranthemum o białych kwiatach, niebieskim Isotoma axillaris lub lobeliami czy pelargoniami.

Wysadzamy na dworze, gdy średnia temperatura w nocy wynosi 4°C; w dzień najlepsze jest 20°C. Jeśli mamy możliwość przezimowania młodych roślin, pobieramy w lecie sadzonki zielne i po pierwszych mrozach pozbywamy się starych okazów. Sadzonki powinny zimować w chłodnych warunkach.

Na zewnątrz domu stawiamy Pyrethropsis gayanum w pełnym słońcu. Nieco lekkiego cienia nie zaszkodzi roślinie, a1e lepiej kwitnie ona w słońcu. Młodym okazom zapewniamy w zimie dużo jasnego, lecz niebezpośredniego światła.

Ukorzenione okazy bardzo chłoną wodę. W okresie wegetacji należy je dobrze podlewać. W czasie upałów podlewamy nawet dwa razy dziennie. Zimujące, ukorzenione sadzonki powinny otrzymywać wodę, kiedy ich listowie zaczyna więdnąć. Nie przelewajmy tych delikatnych roślin w trudnej dla nich fazie hartowania.

Roślina nie wymaga dodatkowej wilgotności. Zwracajmy uwagę, by nadmiar wilgoci nie pozostał pośród ściśle rosnących łodyg, gdyż może to spowodować gnicie i szarą pleśń (Botrytis).

Aby zapewnić nieprzerwane kwitnienie, przez całe lato nawozimy Pyrethropsis gayanum co dwa tygodnie, stosując nawóz uniwersalny.

Używamy łatwo przepuszczalnej ziemi gliniastej. Okazy w doniczkach zyskają dzięki temu większą stabilność. W łagodniejszym klimacie roślina może przetrwać zimę na dworze, jeśli rośnie w ziemi o dobrym drenażu.

W połowie lata ukorzeniamy sadzonki w mieszance równych części torfu i piasku, po czym pikujemy do pojemnika wypełnionego lekką ziemią torfową lub gliniastą. Przesadzamy, według uznania i chronimy przed mrozem, stopniowo hartując rośliny. Najbezpieczniej jest wysadzać na dworze pod koniec maja.

GDY ZAUWAŻYSZ

Szkodniki i choroby. Liczne szkodniki i choroby mogą, niestety, doskwierać tej roślinie. Aby im zapobiec, stosujemy na wiosnę standardowy środek owadobójczy, powtarzając te zabiegi, jeśli tak zaleci producent w instrukcji.

Do góry