Ocena brak

PUŁASKI Kazimierz

Autor /Hygin Dodano /11.04.2012

1747-79, Generał, jeden z najwybitniejszych partyzantów konfederacji barskiej, wsławiony jako obrońca Berdyczowa, we wrześniu 1770 zajął Częstochowę, w styczniu 1771 obronił bohatersko Jasną Górę przed atakami wojsk ros. Zamieszany w próbę porwania Stanisława Augusta, musiał emigrować.

W Paryżu powziął decyzję wzięcia udziału w amer. wojnie o niepodległość. Przybył do Jerzego Waszyngtona z listem polecającym od Benjamina Franklina; mianowany generałem-brygadierem, walczył pod Brandywine i Germantown.

W 1778 zrezyghował z dowództwa kawalerii, nie chcąc służyć pod generałem Anthony Wayne'em, i zorganizował własną jednostkę kawalerii, Legion Pułaskiego, z którym odniósł szereg sukcesów, m.in. zwycięstwo nad Anglikami pod Charleston w 1779. Prowadząc szarżę kawalerii pod Savannah został śmiertelnie ranny. Stał się bohaterem narodowym USA, gdzie 3 miasta noszą jego imię. Na wyspie Cockspurw ujściu rzeki Savannah znajduje się Fort Pułaski National Monument.

Pomniki Pułaskiego stoją w Waszyngtonie (K. Chodzińskiego, A. Popiela), w West Point i Savannah (H. Dyrdonia, H. Dmochowskiego). W rocznicę jegó śmierci, 11 października, Polonia amerykańska obchodzi tzw. Dzień Pułaskiego. Pułaski w Ameryce dramat hist. (1917) Adolfa Nowaczyńskiego.

Podobne prace

Do góry