Ocena brak

Pubarche praecox

Autor /carbonara Dodano /28.11.2013

Przez to pojęcie rozumiemy pojawienie się owłosienia łonowego bez innych cech dojrzewania (czasem z owłosieniem pachowym) przed ukończeniem 8 lat u dziewczynek i 9 lat u chłopców. Nie jest znana przyczyna występowaniapubarche praecox, tak jak nie jest znana przyczyna adrenarche. Obserwuje się zwiększenie stężenia DHEA i DHEA-S. Opisywane były przypadki zmniejszonego stężenia białka wiążącego hormony płciowe (sex hormone binding globulin, SHBG) i w związku z tym zwiększonego stężenia wolnej frakcji testosteronu.

Pubarche praecox występuje przeważnie między 3 a 8 rokiem życia, częściej u dziewczynek. Owłosienie pojawia się najczęściej na wargach sromowych większych u dziewczynek i u podstawy prącia u chłopców i ma tendencję do wykazywania nieznacznej progresji bez innych cech andro-genizacji, jak trądzik, mutacja, hirsutyzm, powiększenie łechtaczki. U większości dzieci wiek wzrostowy jest wyższy w stosunku do wieku chronologicznego, a wiek kostny jest w niewielkim stopniu przyspieszony, koreluje on jednak z wiekiem wzrostowym. Stężenia hormonów gonadalnych i gonadotropin są prawidłowe (przedpokwitaniowe); w teście z gonadoliberyną u większości badanych zwiększa się stężenie folitropiny.

Rozpoznając pubarche praecox musimy wykluczyć wrodzony przerost nadnerczy, guz wydzielający androgeny lub ludzką gonadotropinę kosmów-kową, podanie androgenów z zewnątrz.

 

Podobne prace

Do góry