Ocena brak

Pszonak wąskolistny

Autor /Eliasz Dodano /24.01.2012

Roślina ta jest często mylona z lakiem. W rzeczywistości wiele okazów sprzedawanych jako laki - angielskie, syberyjskie czy inne - jest mieszanką tych dwóch gatunków, bowiem z czasem zapomniano o ich pochodzeniu. Botanicy zauważą różnice w budowie zalążni i owocu, ale są one raczej nieistotne dla ogrodnika, który wybierze po prostu rośliny najbardziej odpowiadające jego potrzebom. E.linifolium jest częściowo zimozieloną byliną, którą zwykle uprawia się jako roślinę dwuletnią. Gatunek można wyhodować z nasion, ale odmiana E.l.'Variegatum' musi być rozmnażana wegetatywnie. Ta pochodząca z Hiszpanii roślina ma gęsto ulistnione łodygi, na których wiosną i wczesnym latem pojawiają się pachnące, liliowe kwiaty o czterech płatkach. 'Variegatum' ma podłużne liście o złotych brzegach, dzięki którym wygląda ładnie nawet poza okresem kwitnienia. Jeśli wczesnym latem posadzimy ją w donicy na dworze, będzie barwnym akcentem. Ponieważ liście pokrywają łodygę aż do jej nasady, nie trzeba sadzić wokół innych roślin. Można połączyć ją ze złotymi i różowymi tulipanami.

Odmiana ta jest w pełni odporna na mróz. Jeśli wysiejemy na przełomie maja i czerwca, można ją przenieść na dwór we wrześniu. Kwitnienie nastąpi w maju następnego roku. Pikujemy siewki do pojedynczych doniczek, by zminimalizować skutki przesadzenia. W donicach sadzimy co roku nowe okazy. Nasiona potrzebują 18-2l°C.

Uprawiamy w pełnym słońcu. Nasiona wysiane w tacach na dworze nie mogą być wystawione na pełne słońce. Nasiona wysiane wprost do gleby w ogrodzie będą miały dość wilgoci, więc nie będzie im ono przeszkadzało.

Okazy doniczkowe potrzebują dużo wody, kiedy na wiosnę wzrosną temperatury. Nie należy ich nadmiernie podlewać w zimie. Chociaż pszonak jest odporny na mróz, nie przeżyje z zamarzniętą bryłą korzeniową.

Ponieważ roślinę tę uprawia się na zewnątrz domu, nie wymaga ona dodatkowej wilgotności.

Okazy doniczkowe sadzone co roku do świeżej ziemi dobrej jakości nie wymagają dodatkowego nawożenia w okresie wzrostu. Rośliny uprawiane jako byliny nawozimy latem co dwa tygodnie uniwersalnym nawozem.

Zazwyczaj pszonaka nie przesadza się, gdyż po jednym sezonie kwitnienia jest wyrzucany. Nasiona wysiewamy i pikujemy roślinę do standaryzowanego podłoża torfowego (z dodatkiem wapnia, który zniweluje kwaśny odczyn - roślina ta nie lubi zbyt kwaśnych gleb). Następnie sadzimy pszonaki na miejsce w dobrej jakościowo, łatwo przepuszczalnej ziemi na bazie torfu, albo gliny.

Sadzonki nazwanych odmian, jak E.l.'Variegatum' pobieramy latem. Czubki mniejszych roślin regularnie uszczykujemy, żeby pobudzić rozkrzewianie i zwiększyć ilość kwiatostanów.

GDY ZAUWAŻYSZ

Choroby Ten przedstawiciel rodziny krzyżowych jest podatny na szkodniki atakujące inne rośliny z tej rodziny, takie jak kapusta czy rzodkiewka. Najczęstszym zagrożeniem są kiła kapusty, a także śmietka kapuściana, powodujące nagłe więdnięcie i wyniszczenie rośliny. Ryzyko infekcji zredukujemy, używając czystych pojemników i świeżego, sterylnego podłoża. Nigdy nie sadzimy siewek w ogrodzie, jeśli wykryliśmy obecność tych grzybów i muchówek.

Podobne prace

Do góry