Ocena brak

Psychologia sportu, Matt Jarvis, Postawy wobec sportu - Zmiana społecznych postaw wobec sportu

Autor /EdekDebesciak Dodano /29.06.2011

a) Dysonans poznawczy – jest uczuciem, kiedy dana postawa jest w niezgodności z sytuacją lub intencją. Aby uniknąć tego uczucia zmieniamy zachowanie lub zmieniamy całą postawę. W takim przypadku możemy wpłynąć na postawę poprzez podanie przykładu pozytywnego postawy w chwili dysonansu. Zostanie wtedy wybrana droga pozytywna, czyli droga zmiany postawy na zgodną z pozytywnym przykładem.

- Ocena teorii dysonansu poznawczego – teoria ta pozwala zrozumieć sposoby w jakie usprawiedliwiamy swoją rezygnację z zachowań sportowych. Poznając je zmniejszamy prawdopodobieństwo oszukania siebie. Do zmian postaw wobec dysonansu można zastosować technikę perswazji, która znacznie na nią wpłynie.

b) Teoria spostrzegania siebie – możemy zmieniać swoją postawę wobec sportu poprzez większy wkład w jego trening, oraz możemy zmieniać postawy innych poprzez nakłanianie ich do tego samego. Jednak wśród osób silnie zdeterminowanych negatywnie na sport będzie to bardzo trudne.

- ocena teorii spostrzegania siebie – po pierwsze, aby teoria ta miała pozytywny oddźwięk aktywność musi być regularna. Po drugie musi być przyjemną co wynika z teorii społecznego uczenia się i warunkowania klasycznego.

Podobne prace

Do góry