Ocena brak

Psychologia sportu, Matt Jarvis, Pobudzenie, lęk i stres - Związki między lekiem, a wynikiem sportowym

Autor /EdekDebesciak Dodano /29.06.2011

a) Model katastrofymówi, że jeżeli zawodnikowi towarzyszy niski poziom lęku poznawczego, czyli że nie ma obaw związanych ze swoim lekiem hipoteza odwróconego „U” jest prawdziwą i spełnia się, jeżeli jednak zawodnik ma wysoko poziom leku poznawczego, nawet najmniejsze przekroczenie optymalnego poziomu pobudzenia spowoduje katastrofę, czyli drastyczny spadek efektów, a nie jak w przypadku hipotezy odwróconego „U” nieznaczny.

Ocena modelu katastrofy – wykazał on, że lęk może pozytywnie oddziaływać na wyniki sportowca jeżeli towarzyszy mu optymalny poziom pobudzenia, oba czynniki na odpowiednim poziomie przyczyniają się do maksymalnej wydajności zawodników, gdyż wielu zawodników osiąga lepsze wyniki, gdy się o nie obawia, a nie tylko, gdy są pobudzeni.

b) Teoria stref optymalnego funkcjonowaniaukazuje, że każdy zawodnik ma swój preferowany poziom lęku, oraz że osiągany przez niego wynik ucierpiałby, w przypadku zaniżenia bądź zawyżenia go. Poziom ten nazywa się jego strefą optymalnego funkcjonowania – ZOF (z ang. – Zone of Optimal Functioning). Zawodnicy, którzy mają niski poziom ZOF nadaje się do dyscyplin zespołowych, natomiast zawodnik z wysokim poziomem ZOF do dyscyplin indywidualnych.

Ocena stref optymalnego funkcjonowania – dzięki tej metodzie możemy wpływać poprzez obserwacje swoich reakcji (bicie serca, oddech) na to, czy potrzebujemy relaksu, czy powinniśmy się pobudzić. I czy pobudzenia nasz wywołane jest lękiem, czy ekscytacją.

Podobne prace

Do góry