Ocena brak

Pstrolistka sercowata

Autor /Eliasz Dodano /24.01.2012

Pstrolistka to roślina wieloletnia, nadająca się do każdego miejsca, które może być utrzymane w wilgoci przez cały rok. Rozwija się bardzo szybko i łatwo się rozprzestrzenia, dlatego wymaga kontroli przyrostu. Zbliżone w dotyku do skóry liście w kształcie serc wydają aromat podobny do zapachu cytryn. H.c.'Chameleon' ma błyszczące, ciemnozielone liście o zielonkawych, czerwonawych lub brązowawych plamkach. Latem wydaje drobne, białe kwiatki o zielonych, stożkowatych środkach.

Wytrzyma najchłodniejsze zimy. Wilgotne okazy w małych pojemnikach mogą ucierpieć, chociaż drobne uszkodzenia często zahamowują ich nadmierny rozwój. W lecie rosną najlepiej w ciepłych warunkach, o ile korzenie otrzymują wystarczającą ilość wilgoci.

Uprawiamy w miejscu lekko zacienionym. Jednak odrobina słońca dobrze wpłynie na kolor liści, szczególnie na jesieni.

Chociaż korzenie muszą otrzymywać przez cały czas wystarczającą ilość wilgoci, doniczki powinny mieć dobry drenaż. Nie należy ich zalewać. W zimie podłoże ma być jedynie wilgotne.

Nie potrzebuje dodatkowego nawilżania. Wilgotna przez cały czas gleba lub kompost zapewni roślinie wystarczającą ilość wody.

Jeśli rośnie w doniczce i jest przesadzana wiosną, nie wymaga nawożenia. Długoletnim okazom dobrze zrobi na wiosnę odrobina wolno działającego nawozu.

Jeśli używamy mniejszej doniczki, umieszczamy całą roślinę wraz z podłożem w otaczającej ziemi. Rozdzielamy i przesadzamy do doniczek na wiosnę. Dzięki temu nie zdominuje innych, wolniej rosnących kwiatów. Uprawiana jako roślina okrywowa, powinna być wykopywana i przesadzana co 4-5 lat, ponieważ starsze korzenie nie rozwijają się dobrze. Korzenie sadzimy na głębokości około 7,5 cm.

Jeśli ta zrzucająca na zimę liście roślina rośnie w doniczce, możemy ją wraz z nią wyciągać z kwietnika i zimować w innym miejscu.

GDY ZAUWAŻYSZ

Słońce może spiec liście, jeśli uprawiamy pstrolistkę w miejscu o szczególnie wysokim nasłonecznieniu. 

Zbyt obfite nawożenie doprowadzi do nadmiernego rozrastania się rośliny.

Podobne prace

Do góry