Ocena brak

Pstrąg źródlany

Autor /Bonifacy78 Dodano /31.01.2012

Wygląd: wrzecionowate, wydłużone ciało z wysmukłym trzonem ogonowym. Bardzo małe łuski, 160-225 wzdłuż linii bocznej. Uzębienie lemiesza: blaszka z 8 zębami, trzon bezzębny. Bardzo głęboko wcięty otwór gębowy (sięga poza oko). Mniej niż 75 wyrostków odżwiernikowych na granicy żołądka i jelita środkowego. Tylna krawędź płetwy ogonowej zawsze mniej lub bardziej wcięta.

Ubarwienie: grzbiet brązowy do ciemnooliwkowego, podobnie jak płetwa grzbietowa z jasnym marmurkowaniem; boki z żółtymi lub czerwonymi, zwykle jasno obwiedzionymi kropkami; brzuch żółtawy do czerwonawego. Płetwy parzyste i płetwa odbytowa z biało-czarnym paskiem wzdłuż przedniej krawędzi.

Długość: zróżnicowana w zależności od miejsca występowania: osobniki w wieku 3-5 lat są długości 30-40 cm, rzadko ponad 45 cm.

Występowanie: wschodnia część Ameryki Północnej. Od 1884 r. wsiedlany do odpowiednich wód Europy (w tym także Polski), zwłaszcza do uregulowanych strumieni, w których nie utrzymał się pstrąg potokowy.

Środowisko: zimne, dobrze natlenione jeziora i wody płynące, po rejony wysokogórskie.

Tryb życia: ryba niewędrowna, o niewielkich wymaganiach środowiskowych.

Rozród: tarło trwa od października do marca. Samica składa ikrę (do 2000 ziaren na 1 kg masy ciała) w płytkich zagłębieniach wygrzebanych w żwirowatym dnie w miejscu o silnym prądzie. Samce dojrzewają płciowo pod koniec 2„ samice 3. roku życia.

Pokarm: bezkręgowce, później także ryby.

Podobne prace

Do góry