Ocena brak

Pstrąg tęczowy

Autor /Bonifacy78 Dodano /31.01.2012

Wygląd: wydłużone, z boków nieco spłaszczone ciało o szerokim trzonie ogonowym. Łuski drobne, 135-150 wzdłuż linii bocznej. Głowa o tępym pysku z szerokim otworem gębowym. Górne i dolne wyrostki filtracyjne 1. łuku skrzelowego główkowate, środkowe pałeczko-wate. Uzębienie lemiesza: blaszka z 4 zębami na tylnym brzegu, silnie wygięty trzon z 1 lub 2 rzędami zębów.  

Ubarwienie: głowę, ciało oraz płetwy grzbietową, tłuszczową i ogonową pokrywają liczne, czarne plamy i punkty, wzdłuż boków ciągnie się szeroki, czerwonawy pas.

Długość: 25-50, do 70 cm (do 7 kg).

Występowanie: wędrowna, anadromiczna forma p. tęczowego, czyli łosoś stalowoglowy (S. g. gairdneri) żyje w Pacyfiku u wybrzeży Ameryki Pn. od pd. Alaski po pd. Oregon i wpływa na tarło do rzek. Druga forma - wyłącznie słodkowodny pstrąg kalifornijski (S. g. shasta) żyje w rzekach i jeziorach kalifornijskich gór Sierra Nevada (por. uwagi). Obie te formy sprowadzono w 1880 r. do Europy i wymieszano w hodowli stawowej. Próby aklimatyzacji w rzekach nie powiodły się, jednak p. tęczowy jest bardzo ważnym obiektem hodowli i tuczu w stawach.

Rozród: tarło rozciąga się od grudnia do maja. Samica ogonem wygrzebuje w dnie duże gniazdo, do którego składa 1600-2000 jaj. Okres inkubacji ikry trwa 100-150 dni. Młode pstrągi dojrzewają płciowo często już w 2., ale zazwyczaj w 3. roku życia.

Uwagi: p. tęczowy to podobnie jak troć gatunek zbiorczy o niedokładnie jeszcze ustalonej taksonomii, tworzący wiele form wędrownych i osiadłych, słodkowodnych.

Podobne prace

Do góry