Ocena brak

Psianka paprykowa

Autor /DenisRozrabiaka Dodano /20.01.2012

Solanium jest obszernym rodzajem, liczącym około 900 gatunków, z rodziny Solanaceae. Rozpowszechnione są na całym świecie, zarówno w rejonach tropikalnych, jak i umiarkowanych. Najpowszechniejszym znanym gatunkiem jest zwykły ziemniak (Solanum tuberosum).

Tylko dwa gatunki z tej rodziny uprawia się jako rośliny pokojowe. Jest to papryka ozdobna oraz Solanum capsicastrum - psianka paprykowa zwana też psianką pieprzową sprowadzona z Brazylii w XVII wieku.

Psianka paprykowa może ozdobić dom w okresie Bożego Narodzenia. Można kupić wiele odmian spośród tych gatunków, z których część ma kształt bardziej zwarty niż rośliny macierzyste. Owoce wszystkich odmian tej rośliny są trujące. Psianka, będąca blisko spokrewniona z ziemniakiem i pomidorem, jest kilkuletnim krzewem, który jednak corocznie hoduje się z nasion. Jego ciemnozielone liście stanowią ciekawe tło dla żółtych, pomarańczowych lub czerwonych owoców, które długo się utrzymają, jeżeli roślina nie stoi w zbyt ciepłym pomieszczeniu. Solanum kupowane zimą, kiedy dojrzewają owoce, zwykle wyrzuca się po ich opadnięciu, Jeżeli jednak zachowamy tę roślinę na drugi rok, będzie ona rosła w lecie, wydając małe, białe, gwiazdkowate kwiaty, które zamienią się w owoce następnej zimy.

Temperatury zimą nie powinny być niższe niż 5°C, a 18°C jest najlepsze, by owoce długo się utrzymały. Rośliny zatrzymane na następny rok stawiamy na zewnątrz w lecie, jeżeli w domu temperatura przekracza 18°C. Nasiona psianki potrzebują 21-27°C i 14 do 21 dni, żeby wykiełkowały.

Wymaga rozproszonego światła. Roślinę zatrzymaną z roku na rok ustawić w miejscu zacienionym.

Czekamy, by podłoże lekko wyschło, zanim podlejemy roślinę. Podlewamy obficie, lecz tak, by doniczka nie stała w wodzie.

Żeby owoce utrzymały się jak najdłużej, należy codziennie lekko zraszać roślinę. Robimy to wcześnie rano i upewniamy się, że liście wyschły przed nocą. Solanum lubi towarzystwo innych roślin, gdyż sprawiają one, że wilgotność otoczenia jest wyższa.

W lecie nawozimy co dwa tygodnie, standardowym nawozem dla roślin doniczkowych.

Rośliny zachowne na kolejny rok, przesadzamy wiosną do mieszanki na bazie gliny. Nasiona wysiewamy od lutego do marca. Siewki przesadzamy w miarę wzrostu.

Wiosną, przy przesadzaniu. przycinamy stare rośliny do połowy wysokości. Gdy miną przymrozki, stawiamy je na zewnątrz, w osłoniętym, lecz słonecznym miejscu. W okresie kwitnienia zraszamy, by pobudzić rozwój owoców. Do czerwca uszczykujemy końce pędów, by zachować krzaczasty pokrój. Rośliny wnosimy do domu na jesieni.

COŚ JEST ŹLE

1) Liście wiotkie, owoce zaczynają opadać.Zbyt sucho. Szybko namocz całą doniczkę w wodzie, potem odsącz.

2) Wzrost słaby; duże odległości między liśćmi.Brak światła. Przestaw w miejsce jaśniejsze.

3) Młode pędy pokryte szarym nalotem.Szara pleśń. Przestaw w cieplejsze i przewiewniejsze miejsce. Opryskaj insektycydem systemicznym.

4) Liście blade, dolne - żółte z brązowymi plamami.Niedobór magnezu. Dokarmiaj regularnie nawozem zawierającym magnez, np. zalecanym do nawożenia pomidorów.

5) Liście jasnozielone.Roślina wymaga dokarmiania. Przesadź lub dokarmiaj co tydzień.

6) Liście zółknące, z pajęczynką od spodu.Przędziorek. Opryskaj derris lub insettycydem systemicznym. Zwiększ wilgotność powietrza.

7) Żółte, koncentryczne plamy na liściach.Choroba wirusowa - nieuleczalna. Zniszcz roślinę.

8) Roślina zakwita, lecz nie tworzy owoców.Na przyszłość opryskaj otwarte kwiaty ciepłą wodą.

Podobne prace

Do góry