Ocena brak

Psianka jaśminowa

Autor /Manfred Dodano /19.01.2012

Ta piękna trwała roślina jest cudownym, wielokwiatowym wijącym się pnączem przeznaczonym na południowe lub zachodnie ściany. Alternatywnie może być również wysadzana w chłodnych oranżeriach jako roślina jednoroczna, wymieniana każdej wiosny. Rośliny można także uprawiać przy wolnostojących ściankach kratowanych lub żelaznych bramkach. Psianka kwitnie od połowy lata. Rośliny posadzone przy ścianie lub wysokim płociemogą osiągać duże rozmiary (nawet 4 m), ale potrzebują wówczas podpórki.

Całkiem dobra w tym wypadku może okazać się zwyczajna druciana siatka. Kontrast pomiędzy głęboko zielonymi liśćmi i obfitością białych kwiatów jest wprost uderzający. Każdy kwiatek jest wysadzany złotożółtymi pręcikami. W czasie ciepłych zim roślina pozostaje zielona, lecz po okresie większych chłodów następuje normalne zjawisko opadania liści. Mimo że wydaje się to mało prawdopodobne, psianka jest kuzynem naszego szarego, poczciwego ziemniaka.

Rośliny hodowane w pojemnikach powinny być sadzane na wiosnę, kiedy minęło już niebezpieczeństwo mrozu. Przed końcem roku warto roślinę hartować. Może wtedy przetrzymać zimę.

Psiankę najlepiej sadzić po stronie południowej. Te ładne, pnące rośliny powinny być oddalone od podstawy ściany o co najmniej 60 cm.

Gdy roślina się już przyjmie, dobrze znosi suchą zimę. Dokładnie podlewamy ją zwłaszcza po posadzeniu - co drugi dzień przez miesiąc.

Psianka rośnie dobrze na wszystkich rodzajach gleby. Jeśli ziemia jest za bardzo przesuszona, przy sadzeniu roślin korzystne będzie dodanie nawozu albo obornika.

Odrosty i kwiaty mogą zostać zniszczone, jeśli roślinę wystawi się na silny wiatr. Chociaż nie jest całkowicie odporna na mróz, znana jest z tego, że może przetrwaćw warunkach do -5°C.

Rośliny traktowane jako jednoroczne wymagają, aby ich nowe pędy były owijane wokół podpórek. Pnącza, które będą rosły dłużej, mogą stać się zbyt zagęszczone i powinny być przerzedzane późną wiosną. Pozostałe odrośla skracamy do około 5 cm.

Psiankę rozmnażamy latem przez szczepki. Najlepiej wybrać na wpół dojrzałą łodygę (zielona na wierzchu, częściowo zdrewniała u podstawy).

Zwróćmy na Solanum jasinoides, ojca gatunku, o białych kwiatach. Wydaje on śliczne ciemnoszaro-niebieskie kwiaty w luźnych kępkach od połowy lata do późnej jesieni. Uprawa przynosi najlepsze rezultaty, gdy roślina pnie się po ścianie.

Rośliny pnące się po ścianach i wytwarzające dużo nowych, miękkich i soczystych odrostów są podatne na ataki mszyc, mączlików i przędziorka. W wypadku zakażenia pasożytami, stosujemy natychmiast odpowiedni środek.

Podobne prace

Do góry