Ocena brak

Psianka crispum

Autor /Manfred Dodano /19.01.2012

Solanum crispum to bardzo dekoracyjne pnącze, które przez cały sezon okryte jest masą kwiatów. Roślina bardzo szybko się rozrasta i w krótkim czasie może pokryć nawet rozległe powierzchnie. Nie jest przy tym wymagająca. Pachnące gwiazdkowate kwiaty są bardzo podobne do kwiatów ziemniaka i pomidora, z którymi psianka jest przecież spokrewniona. Płatki przybierają purpurowoniebieski kolor, pręciki są natomiast żółte. Kwiaty Solanum crispum są zebrane w szczytowe baldachogrona, a na ich miejscu jesienią pojawiają się żółtobiałe owoce. Liście tej rośliny w cieplejszych regionach kraju mogą pozostać zimozielone. Niestety ich zapach- zwłaszcz kiedy listek potrzemy palcami - nie należy do zbyt przyjemnych. Solanum crispum jest pnączem, ale potrzebuje podwiązywania do podpórek, gdyż nie wytwarza organów czepnych.

Rośliny wysadzamy na wiosnę, a jeśli uprawiamy ją w pojemniku, do gruntu można sadzić przez cały sezon.

Gleba powinna być zasadowa, wilgotna i przepuszczalna.

Psiankę najlepiej sadzić przy południowej ścianie. Mrozy mogą uszkodzić nadziemne części rośliny, ale na wiosnę powinny pojawić się nowe pędy.

Wiosną usuwamy części roślin uszkodzonych przez mróz. Po okresie kwitnienia delikatnie przycinamy zdrewniałe pędy. Psiankę przywiązujemy do podpór.

Rozmnażamy z półzdrewniałych sadzonek.

Młode pędy psianki mogą zostać zaatakowane przez mszyce. Szkodniki zwalczamy odpowiednim insektycydem.

Podobne prace

Do góry