Ocena brak

Pseudopanax lessonii 'Gold Splash'

Autor /Adam333 Dodano /22.01.2012

Ten przedstawiciel rodziny araliowatych to imponująca roślina nadająca się do chłodnego pokoju lub oranżerii. Można postawić go w grupie, jako tło dla mniej wyrazistych roślin, lub wyeksponować indywidualnie. P.lessonii w rodzinnej Nowej Zelandii jest krzewem lub małym drzewem. W mieszkaniu, ograniczony przez pojemność doniczki, osiąga zaledwie połowę swych naturalnych rozmiarów (6 m). Jest obficie pokryty listowiem, aż do samej nasady. Dobrze służy mu przycinanie. Nowy przyrost pojawi się na przyciętych pędach. Ponieważ młode liście tej rośliny są znacznie większe od dojrzałych, przycinanie pozwoli także zachować wielkość liści, które mogą mieć nawet 10 cm długości. Są ciemnozielone i błyszczące, mają skórzastą fakturę i lekko pofalowane brzegi. Odmiana hodowlana P.l.'Gold Splash' charakteryzuje się złotym zabarwieniem wokół środkowego nerwu każdego liścia.

W zimie temperatura nocą powinna wynosić minimum 12°C. W dzień podnosimy ją o około 2°C, by umożliwić roślinie umiarkowany wzrost zimą. Jeśli temperatury są bardzo zmienne, ograniczamy wilgotność i podlewanie do minimum. W lecie należy utrzymać od 22 do 24°C. Zapewniamy także dobrą wentylację, bez przeciągów.

Uprawiamy w umiarkowanym świetle słonecznym (chroniąc roślinę przed gorącymi promieniami słońca w środku lata). Może stać także w lekkim cieniu.

W okresie wzrostu podlewamy obficie, gdy wyschnie podłoże. W zimie podlewamy umiarkowanie, stosownie do panujących warunków. Przy oszczędnym podlewaniu zimą zostanie ograniczony przyrost rośliny i będzie ona miała bardziej zwarty pokrój.

P.l.'Gold Splash' wymaga zwiększonej wilgoci w lecie, szczególnie gdy rośnie w silnym świetle. Zraszamy go co drugi dzień. Jeśli stoi w słabszym oświetleniu lub utrzymuje się zachmurzenie, wystarczy zrosić roślinę tylko od czasu do czasu.

W okresie wzrostu nawozimy co 2 tygodnie. Bardzo dużym okazom można na wiosnę wmieszać nawóz w górną warstwę podłoża.

Rośliny o przerośniętej bryle korzeniowej przesadzamy na wiosnę do przepuszczalnej ziemi gliniastej.

Regularnie obracamy dla równego przyrostu. Przycinamy tylko w razie potrzeby. Jak większość araliowatych rośnie jako krzaczasta roślina o wielu łodygach.

GDY ZAUWAŻYSZ

Żółknięcie i opadanie liści jest wynikiem stosowania wody bogatej w sole, (np. związki chloru) lub nadmiernie wysokiej wilgotności w chłodne dni. 

Przędziorek (może szybko osłabić roślinę. Wcześnie wykrytego wytępimy za pomocą pałeczek owadobójczych lub odpowiedniego insektycydu. Niewiele środków dostępnych dla amatorów skutecznie zwalcza przędziorka i czasem trzeba usunąć roślinę. 

Wciornastki rozpoznamy po drobnych plamkach i srebrnym nalocie na liściach. Podatne na atak są okazy cierpiące z powodu przesuszenia oraz rosnące w zbyt ciepłych warunkach. Stosujemy insektycyd kontaktowy i korygujemy warunki uprawy.

Podobne prace

Do góry