Ocena brak

Pseuderanthemum

Autor /Manfred Dodano /19.01.2012

Pseuderanthemum pochodzi prawdopodobnie z jednej z wysp na Pacyfiku, rośnie też dziko w Ameryce Południowej. Rodzaj ten obejmyje ponad 50 gatunków. W uprawie znajduje się 6 gatunków o dekoracyjnych liściach; niektóre z nich również kwitną. 

Pseuderanthemum atropurpureum jest to roślina krzewiasta lub półkrzewiasta, obficie rozgałęziona i wyrastająca do wysokości 1 m. Liście maja zwykle szerokoowalne lub eliptyczne, ostro zakończone, z wyraźnymi plamami, smugami lub marmurkowatym wzorem. Kwiatostany bywają szczytowe lub wyrastają z kątów liści, a kwiaty są najczęściej czerwonopurpurowe. Kwitnienie przypada na początek lata.

Miejsce uprawy Jest to roślina na ciepłe i przestronne okno kwiatowe. Potrzebuje dużo światła (ale nie bezpośredniego nasłonecznienia), wysokiej temperatury i wilgotności. Temperatura zimą powinna wynosić 16-18°C. Niższa temperatura może spowodować uszkodzenia.  

Podlewanie Ziemia powinna być stale wilgotna, lecz nadmiar wody jest szkodliwy. W okresie spoczynku, od października do stycznia, trzeba podlewać oszczędnie. Odczyn wody powinien być nieco kwaśny (pH 5-5,5). 

Nawożenie Od kwietnia do sierpnia nawozić co 3 tygodnie słabym roztworem jednej z mieszanek, ponieważ roślina jest wrażliwa na zasolenie

Przesadzanie Przesadzać wczesną wiosną, do płytkich doniczek, w zwykłą ziemię doniczkową. 

Rozmnażanie Rośline tę łatwo rozmnażać przez sadzonki, jednak trzeba je ukorzenić w ogrzewanej mnożarce.

Szkodniki Błędy w uprawie często sprzyjają występowaniu czerwcowatych, przędziorka chmielowca i wciornastków.

Do góry