Ocena brak

Przywrotnik zwyczajny

Autor /Manfred Dodano /19.01.2012

Mimo że przywrotnik jest bardzo rozpowszechnioną rośliną, ma wiele zalet, że zasługuje na miejsce w każdym ogrodzie. Jest łatwy w uprawie i szybko się rozrasta. Można go użyć do wypełnienia każdego wolnego miejsca - rośnie nawet między płytkami chodnika, gdzie jego korzenie wrastają głęboko w ziemię. Przywrotnik to roślina okrywowa, zagłuszająca wszelkie chwasty. Jedna roślina może zakryć powierzchnię 1 m˛. Na wiosnę rozwijają się jego wachlarzowate, fryzowane, aksamitne liście. W ich zagłębieniach widać krople wody. W ten sposób przywrotnik pozbywa się nadmiaru wody. W lecie roślina okrywa się trwałymi, żółtozielonymi kwiatostanami. Nie są to właściwie kwiaty, lecz jaskrawo ubarwione, gwiazdkowe działki kielicha. Można je wykorzystywać w kompozycjach kwiatowych.

Niewiele chorób i szkodników atakuje tę roślinę. W miarę starzenia się jej kłącze grubieje i może wyglądać nieładnie. Ponieważ wokół starej rośliny pojawiają się młode siewki, macierzysty przywrotnik można wyrzucić, a jego miejsce zajmą nowe.

Rozmnażamy z nasion na wiosnę, albo przez podział kłącza (na wiosnę lub jesienią). Na rabacie mogą pojawić się również samoistnie wysiane siewki.

Podobne prace

Do góry