Ocena brak

Przywrotnik pospolity

Autor /Gabriel7474 Dodano /13.01.2012

Wygląd: Silnie rozrośnięta, bardzo wie-lopostaciowa, często żółtawozielona półró-życzkowa bylina, do 50 cm wysokości. Z pełzającego, krótko rozgałęzionego kłącza o aromatycznym zapachu przypominającym goździki wyrasta płoną różyczka liści. Prosto wzniesione lub podnoszące się łodygi wyrastają z pachwin liści odziomkowych, są nagie lub kosmato owłosione, ale nigdy jedwabisto połyskujące. Dość sztywne liście są okrągławonerkowate, klapowane i nawet w stanie dojrzałym jeszcze nieco pofałdowane; 9-11-klapowane odcinki są zaokrąglone i nieregularnie spiczasto ząbkowane.

Dolna strona liścia, podobnie jak ogonki liściowe, jest gęsto odstająco owłosiona. Liście łodygowe są tylko nieznacznie mniejsze niż odziomkowe, ale ich przylistki są ząbkowane. Niepozorne, małe, zielone, obupłciowe kwiaty zebrane są w kwiatostan, często wybitnie wielokwiatowy. Szypułki są mniej lub bardziej nagie. Cztery działki kielicha pozostają zwykle krótsze niż kubeczkowate dno kwiatowe pancjum), cztery listki przykieliszka z kolei krótsze niż kielich; płatków korony brak.  

Siedlisko: Częsty i rozpowszechniony na wrzosowiskach, świeżych i wilgotnych łąkach, w zaroślach i lasach, a w górach również na skałach w piętrze alpejskim.

Rozmieszczenie: Środkowa i zachodnia Europa, po południową Szwecję na północy i środ kową Grecję na południu.

Okres kwitnienia: Od maja do września.

Zastosowanie: Zbiera się młode liście, któryc używa się na surowo do sałatek i jarzyn oraz jako przyprawę; suche liście, również roślin kwitnących, dają herbatkę leczniczą o wielorakim zastosowaniu.

Uwagi ogólne: W środku liści znaleźć można rankiem błyszczącą kroplę wody, zbierającą się z kropelek, wydzielanych na brzegu liścia.

Podobne prace

Do góry